Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OUG 114/2018 - calcul cifra afaceri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OUG 114/2018 - calcul cifra afaceri

Buna ziua,
Prin OUG 114/2018 s-a introdus urmatoare scutire:
"b) angajatorii realizează cifră de afaceri din activitățile menționate la lit. a) în limita a cel puțin 80% din cifra de afaceri totală, calculată cumulat de la începutul anului, inclusiv luna în care aplică scutirea;"

Daca societatea nu factureaza nimic in luna ianuarie 2019 dar cifra de afaceri pe 2018 a fost 100% constructii se aplica scutirea? Sau trebuie sa asteptam pana la prima factura emisa in 2019 care poate sa vina si peste 6 luni?
Multumesc
alexandrucalinb, utilizator
Buna ziua,

Se asteapta instructiuni la OUG 114/2018 care sa lamureasca toate neclaritatile.
da, se asteapta factura, care reprezinta venituri de contabilizat,eventual ar trebui facturat lucrari partiale,sa nu asteptam factura finala.
Vorbim despre constructii. Exceptand societaile mici, care traiesc de la o luna la alta, nu prea am intalnit constructori care sa factureze lunar. Cei care lucreaza cu statul pe proiecte mari abia reusesc sa emita o factura la 3-4 luni.
Daca am incasat un avans pentru un proiect mare in luna decembrie, putin probabil sa emit o factura pana la luna mai. Vremea e rea, beton nu prea se toarna etc etc
Vorbim despre constructii. Exceptand societaile mici, care traiesc de la o luna la alta, nu prea am intalnit constructori care sa factureze lunar. Cei care lucreaza cu statul pe proiecte mari abia reusesc sa emita o factura la 3-4 luni.
Daca am incasat un avans pentru un proiect mare in luna decembrie, putin probabil sa emit o factura pana la luna mai. Vremea e rea, beton nu prea se toarna etc etc