Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de muncă
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de muncă

Buna ziua, soțul meu a avut in septembrie un accident la lucru de muncă,a declarat acc de muncă ! A fost operat și a stat acasă 68 de zile,a fost încadrat ca boala obișnuită ,urmând după terminarea anchetei concediile medicale sa fie modificate și să.si primească dreptul de 100%,ulterior a fost platit cu 80% ,am fost sunați și ne.am spus că asa a fost incadrat ,dar nu ne.am spus cine a decis acest lucru, in plus soțul meu a ramas cu un traumatism, încă este sub tratament! Ce putem face, și drept de decizie au,sa încadreze un angajat după placul lor! Ce masuri putem lua,ne putem duce la casa de pensii sa vedem daca nu ii se încalcă drepturiile?
Solicitati angajatorului in scris, cu nr. de inregistrare/ data sa va dea PV de cercetare AM si formularul FIAM de inregistrare a AM, sa faca demersurile necesare la emitent pentru schimbarea codurilor pe certificatele medicale, din boala in AM si sa va plateasca drepturie asa cum sunt prevazute de Legea nr. 346/ 2002 republicata in 2009, privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP,
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Angajatorul are obligatia de a trimite aceste formulare la CJP si a face demersurile necesare.
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se plateste astfel:
-art. 32 (1) Asiguraţii beneficiază de o indemnizaţie pe perioada în care se află în incapacitate
temporară de muncă în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale.
(2) În cazul bolilor profesionale sau al accidentelor de muncă, certificatul medical se
vizează în mod obligatoriu, prin grija angajatorului, de direcţiile de sănătate publică judeţene
şi a municipiului Bucureşti, respectiv de casa teritorială de pensii în a cărei rază se află sediul
angajatorului sau domiciliul asiguratului.
-art. 33 (1) Cuantumul indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă reprezintă 80 % din media veniturilor salariale brute realizate în ultimele 6 luni anterioare manifestării riscului.
(2) În cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 6, cuantumul indemnizaţiei pentru incapacitate
temporară de muncă reprezintă 80 % din media venitului lunar asigurat din ultimele 6 luni
anterioare manifestării riscului.
(3) Cuantumul indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă în cazul urgenţelor
medico-chirurgicale este de 100% din media venitului lunar asigurat din ultimele 6 luni
anterioare manifestării riscului.
-art. 34 Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă în cazul accidentului de muncă sau al bolii profesionale se suportă în primele 3 zile de incapacitate de către angajator, iar din a 4- a zi de incapacitate, din contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli
profesionale.