Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativitatea plății CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativitatea plății CAS

Bună ziua,
1. Persoanele care obțin venituri din cedarea folosinței locuinței în scop turistic sunt obligate să plătească CAS? Dacă da, ce procent? Există excepții?
2. Ce obligații de plată mai am pentru un contract de furnizare de servicii pe o săptămână și pentru care s-a plătit de către firmă impozitul de 10%?
george-neagu, moderator
Sunt considerate venituri din cedarea folosinței bunurilor și veniturile obținute de către proprietar din închirierea camerelor situate în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între una și 5 camere inclusiv. Aici nu platiti deloc contributie la pensie.
Veniturile obținute din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare mai mare de 5 camere de închiriat, sunt calificate ca venituri din activități independente pentru care venitul net anual se determină pe bază de normă de venit sau în sistem real și se supun impunerii potrivit prevederilor cap. II - Venituri din activități independente. Aici trebuie sa platiti si contrbutie la pensie si se aplica treaba cu depasirea plafonului a 12 salarii.
Mulțumesc frumos!