Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu norma de venit + venituri din chirii. Cum se ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu norma de venit + venituri din chirii. Cum se impoziteaza?

Sunt inregistrat ca PFA cu norma de venit. Platesc si contributii la CAS si CASS. As vrea sa dau un apartament in chirie (pe termen lung, nu in scop turistic) si nu imi e clar cum imi va afecta impozitele. Voi plati impozitul in sistem real doar pentru veniturile din chirie, sau va trebui sa trec intreaga activitate PFA pe sistem real? Va trebui sa platesc CAS si CASS pentru ambele surse (si daca da, in sistem real sau tot la norma de venit)?
Nu. Veti ramane in continuare cu impozitare pe norma de venit la pfa si veti aplica procentul de impozit de 10% la venitul net din cedarea folosinței bunurilor care se stabilește prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.
Încadrarea în plafonul anual de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară pentru a vedea daca trebuie sau nu sa platiti cass, în vigoare la termenul de depunere a declarației unice se efectuează prin cumularea normei de venit din activități independente cu venitului net din inchiriere. Daca trece de valoarea plafonului a 12 salarii, veti plati cass 10% aplicat la valoarea plafonului.
Pentru a vedea daca datorati sau nu contribuția de asigurări sociale (de pensie) luati in calcul dar norma de venit de la pfa.
Multumesc pentru raspuns!

CAS si CASS platesc oricum pentru activitatea PFA, pentru ca norma de venit la care ma raportez este mai mare decat plafonul de 12 salarii minime.

In concluzie, as mai avea de platit in plus doar 10% din venitul net obtinut din chirie (brut minus 40% cheltuieli)?
Da.
Multumesc inca o data!