Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Victima unui accident auto nu a depus plângere ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Victima unui accident auto nu a depus plângere împotriva șoferului vinovat, dar e nemulțumită de suma propusă de asigurător și îl va da în judecată. Poate fi chemat în instanță și șoferul?

Bună seara, am următoarea întrebare. In urma unui accident rutier petrecut pe trecerea de pietoni victima nu a depășit 90 de zile de îngrijiri medicale, aceasta nu a depus plângere împotriva șoferului vinovat, dar fiind nemulțumită de suma propusa de asigurări va deschide proces împotriva acesteia. Șoferul vinovat de producerea accidentului va mai fi chemat în acest proces sau doar firma de asigurări. Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
In proces va fi chemat obligatoriu si autorul accidentului insa asiguratorul va suporta despagubirile . In anumite situatii societatea de asigurari se poate indrepta impotriva persoanei care se face vinovata de crearea prejudiciului.
Va mulțumesc pentru răspuns. Deci șoferul va fi reprezentat de un avocat pe toată durata procesulu sau va f
i chemat doar ca martor? In ce situație firma de asigurări se poate îndrepta împotriva șoferului vinovat?
soferul are calitatea de intervenient fortat; poate exista actiune de regres din partea asiguratorului doar daca soferul vinovat a produs accidentul aflandu-se sub influenta bauturilor alcoolice, a drogurilor sau a produs accidentul cu intentie.
Va mulțumesc, eu sunt șoferul vinovat nu este vorba de alcool droguri sau faptă voita,
voiam să știu dacă trebuie să îmi angajez avocat după cele 90 de zile de la accident.
Valy25, utilizator
Doar daca doriti.