avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor de deces 29.01.2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor de deces 29.01.2019

Buna ziua.As vrea sa stiu ce suma voi putea incasa,pentru ajutorul de inmormantare,avand in vedere ca mama a decedat in 29.01.2019,cererea la reprezentantul Casei de Pensii,si dosarul cu actele necesare le-am depus pe 08.02.2019,cand Guvernul a aprobat suma de 5163 lei ,ajutor de inmormantare,dar nu era aprobata de celelalte foruri?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:14, 11 Februarie 2019
Noul cuantum al ajutorului de deces se aplica dupa publicarea actului normativ in MO. De regula, o prevedere legislativa nu se aplica retroactiv.
Trebuie sa primiti 4162 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de deces mililori mililori mama mea a murit acu 2 saptamani,lucra la un liceu ca ingrijitoare.mi-au cerut de la liceu o copie dupa certificatul de deces.as dori sa stiu ce bani se da ,ce ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare lukas_ok lukas_ok tatal meu a decedat acum 2 ani,in momentul decesului era disponibilizat de 3 saptamani,,,iar mama nu avea nici un venit,si nu mi sa dat ajutor de deces,,acum ... (vezi toată discuția)
Lege marire ajutor inmormantare-vor banii inapoi Gabriel Pop Gabriel Pop In data de 11.01.2010 a decedat mama mea.Am depus dosarul in 13.01.2010.Mi-au dat banii in 20.02.2010.Legea de marire a intrat in vigoare.Acum imi cer inapoi ... (vezi toată discuția)