Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor de deces 29.01.2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor de deces 29.01.2019

Buna ziua.As vrea sa stiu ce suma voi putea incasa,pentru ajutorul de inmormantare,avand in vedere ca mama a decedat in 29.01.2019,cererea la reprezentantul Casei de Pensii,si dosarul cu actele necesare le-am depus pe 08.02.2019,cand Guvernul a aprobat suma de 5163 lei ,ajutor de inmormantare,dar nu era aprobata de celelalte foruri?
Noul cuantum al ajutorului de deces se aplica dupa publicarea actului normativ in MO. De regula, o prevedere legislativa nu se aplica retroactiv.
Trebuie sa primiti 4162 lei.