Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Statut nou Asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Statut nou Asociație de proprietari

Dacă Asociația de Prop. are statut încă de la înființare, din anul 2003,mai trebuie sa facă încă unul?
In mod evident NU, insa intotdeauna este loc de mai bine - daca ajungeti la aceasta concluzie.
Ati inteles? Dezvoltati un pic nedumerirea dvs., ca sa intelegem si noi...
Mulțumesc.
Din ce am inteles eu , acesta trebuie adaptat la noua lege 196/2018 si ce am citit pe fuga , a aparut Ordinul MDRAP nr. 1058 /2019 privind aprobarea continutului cadru al statutului asociatiei de proprietari si al regulamentului condominiului - document ce stabileste modelul de regulament de bloc .
Poate cineva este mai in tema .
Conform dispozitii in vigoare OMFP 3103/2017, Statutul si Regulamentul de Ordine Interioara (ROI) privind Asociatiile de Proprietari din Romania. daca se modifica si completeaza statutul asociatiei ,Ordinul nr. 1058/2019 privind aprobarea conținutului-cadru al statutului asociației de proprietari și al regulamentului condominiului,in vigoare de la 28 februarie 2019,
Art. 1. -
Se aprobă conținutul-cadru al statutului asociației de proprietari, prevăzut în anexa nr. 1, care face parte integrantă din prezentul ordin.

Art. 2. -
Se aprobă conținutul-cadru al regulamentului condominiului, prevăzut în anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezentul ordin.

Art. 3. -

Prezentul ordin intră în vigoare în termen de 3 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

@Viorel Ariton
In speta dv statutul asociatiei dv din 2003 a fost redactat in temeiul dispozitiilor in vigoare la acel moment,or HG nr 400/L nr 230/2007 +HG nr 1588/2007 au fost abrogate
Din 28.09.2018 este in vigoare L nr 196/2018,care se completeaza cu disp Ordin nr 1058/2019,respectiv trebuie redactat statutu si regulament de ordine interioara in conformitate cu dispozitiile in vigoare ,L nr 196/2018
Mulțumesc.