Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenzile aplicate conform Legii nr. 196/2018, art. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenzile aplicate conform Legii nr. 196/2018, art. 102, se aplică și în cazul în care se încalcă doar un singur articol sau o literă din articolele 56-58 din aceeași lege ?

PRIMĂRIILE SUNT OBLIGATE SĂ DEA AMENZI PREȘEDINTELUI ȘI MEMBRILOR COMITETULUI EXECUTIV AL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI DACĂ ACEȘTIA ÎȘI ÎNCALCĂ ATRIBUȚIILE EXPLICITE SCRISE ÎN LEGEA NR. 196/2018 (la A.P. nr. 71 din Brăila și la mai toate Asociațiile de Proprietari din România, majoritatea atribuțiilor sunt încălcate în mod repetat de așa-zișii șefi ai Asociației de Proprietari respective, obligând Instanțele de judecată să le anuleze actele juridice semnate de aceștia):
Art. 56. (1) Preşedintele Asociaţiei de Proprietari este candidatul, membru al Asociaţiei de Proprietari, ales prin voinţa sa şi a jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenţi în cadrul Adunării Generale.
Art. 57. Preşedintele Asociaţiei de Proprietari are următoarele atribuţii:
a) în baza mandatului acordat de Adunarea Generală reprezintă Asociaţia de Proprietari în relaţiile cu terţii, inclusiv în acţiunile în Instanţă;
c) supraveghează şi urmăreşte corecta punere în aplicare a hotărârilor Adunării Generale, respectarea prevederilor Statutului şi Acordului de Asociere, precum şi aplicarea deciziilor Comitetului Executiv;
d) aduce la cunoştinţă proprietarilor prevederile Statutului şi Regulamentului Condominiului;
e) răspunde în scris la sesizările şi contestaţiile scrise ale proprietarilor din Condominiu în termen de maximum 10 zile de la primirea acestora;
g) prezintă, spre verificare la solicitarea organelor abilitate, toate documentele Asociaţiei, oferind toate informaţiile solicitate;
k) întocmeşte Tabelul Nominal Convocator şi afişul pentru Avizier pentru Adunările Generale şi asigură semnarea acestuia de către toți proprietarii;
n) afişează la Avizier hotărârile Adunării Generale şi ale şedinţelor Comitetului Executiv în termen de maxim 7 zile de la data la care au avut loc acestea;
o) în cazul modificării cadrului legislativ privind Asociaţiile de Proprietari, preşedintele convoacă Adunarea Generală a Asociaţiei de Proprietari pentru modificarea conformă a Statutului Asociaţiei;
r) afişează la Avizier lista contractelor Asociaţiei de Proprietari cu furnizorii de Utilităţi Publice, cu administratorul şi cu personalul angajat sau contractual al Asociaţiei;
s) afişează la Avizier lista şi datele de contact ale instituţiilor cu atribuţii de inspecţie şi control la care pot fi sesizate eventualele nereguli legate de activitatea organelor de conducere ale Asociaţiei de Proprietari, ale administratorului, respectiv ale membrilor Asociaţiei.
Art. 58. (1) Preşedintele Asociaţiei de Proprietari şi membrii Comitetului Executiv pot fi remuneraţi pe baza unui Contract de Mandat, conform hotărârii Adunării Generale a proprietarilor, consemnată în procesul-verbal.
(2) Pentru neîndeplinirea atribuţiilor ce le revin sau pentru depăşirea atribuţiilor legale şi statutare, preşedintele Asociaţiei de Proprietari, membrii Comitetului Executiv, respectiv cenzorul, răspund personal sau solidar pentru daunele şi prejudiciile cauzate proprietarilor sau terților ...
Art. 102. (1) Următoarele fapte constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât să constituie infracţiuni, potrivit legii penale:
e) nerespectarea Statutului, a Acordului de Asociere, precum şi neîndeplinirea sau depăşirea atribuţiilor de către preşedinte, membrii Comitetului Executiv, cenzor sau de către administrator;
(2) Contravenţiile prevăzute la alin.(1) se sancţionează după cum urmează: ... c) faptele prevăzute la alin.(1) lit.e), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei (...)
DETALII: [ link extern ] >
Amenzile aplicate conform Legii nr. 196/2018, art. 102, se aplică și în cazul în care se încalcă doar un singur articol, sau o literă din articolele 56-58 din aceeași lege ?
flory_mr, utilizator
ynocentta a scris:

Intradevar ,legiuitorul a dispus si drepturi dar si obligatii
Am avut situatie concreta in care inspectorii din primarie in urma unei sesizari oficiale,au verificat,au constatat si consemnat incalcarea dispozitiilor si au aplicat presedintelui de asociatie amenda
Acesta a contestat in instanta amenda si a urmat un proces,un joc al nervilor pe parcursul unui an si jumatate,instanta dispunand anularea procesului verbal de contraventie
Urmarea contestarii procesului verbal in instanta...serviciul din primarie pe parcursul a 2 ani a efectuat verificari la asociatia respectiva si a aplicat amenzi fara numar si în final au avut de suferit toti proprietarii care au suportat c/v acestora...

Avem articolul 102, alineatul 3, care spune clar că amenzile le vor plăti persoanele fizice vinovate - președintele, administratorul, cenzorul, etc.
Nu-i înțeleg pe cei care tot repetă că proprietarii vor plăti abuzurile unor persoane fizice !