avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot sa ma asigur ca numele unui club de tehnologie ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot sa ma asigur ca numele unui club de tehnologie pentru copii este unic

Buna ziua,
Mi-am infiintat recent o firma (CAEN 8559), cu scopul de a preda diverse cursuri de tehnologie pentru copii. As vrea sa stiu cum ma pot asigura ca nu voi intampina probleme legate de conflict de imagine si brand? Subliniez ca vreau sa fie ceva diferit de numele firmei, gen clubul xyz al firmei abc Solutions S.R.L.; website: xyz.abc.ro
Exista posibilitatea folosirii unui nume similar intalnit la altfe firme atata timp cat numele firmei principale este diferit?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: simplysurprising , utilizator 11:17, 21 Martie 2019
va interesati la OSIM daca nu exista marci inregistrate. cat despre denumirea firmei, pot exista 42 firme cu nume identic in Romania, cate una in fiecare judet. daca adaugam si variatiile cu o cratima, ..., obtinem mai multe. asigurare 100% nu exista
Ultima modificare: Duminică, 17 Martie 2019
adriandimitriu, utilizator
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domeniu.ro marcã înregistratã adyv adyv Buna ziua, Am inregistrat un domeniu.ro (sa zicem xyz-abc.ro ca persoana fizica intentionand sa-l utilizez pentru o firma pe care o voi crea ulterior, firma ... (vezi toată discuția)
Denumire firma vs marca pavelescu2005 pavelescu2005 salut am un srl - sc abc xyz srl daca cineva inregistreaza la osim "abc xyz" ma poate obliga sa-mi schimb denumirea firmei ? multumesc (vezi toată discuția)
Rezervare denumire club si osim oti oti am reusit obtinerea unei rezervari de denumire pt.un nume care ste de fapt format din alaturarea 1.nume propriu asemanator (e diferenta de o litera) cu al ... (vezi toată discuția)