Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM

BUNA ZIUA!
Am absolvit facultatea-contabilitate si master -CAFEC iar, recent am absolvit un curs SSM de 80 ore.
As putea sa initiez un PFA sa pot presta servicii SSM ?
Pot efectua SSM la firma unde am contract de munca pentru contabilitate?
Va rog o varianta in care sa ma pot folosi si de aceste cunostinte de SSM!

MULTUMESC MULT!
LIA1992, utilizator
Pai despre asta era vorba,

"BUNA ZIUA!
Am absolvit facultatea-contabilitate si master -CAFEC iar, recent am absolvit un curs SSM de 80 ore.
As putea sa initiez un PFA sa pot presta servicii SSM ?

despre prestarea de srvicii ssm.
Evident ca pentru a infiinta o firma la RC nu ai nevoie de vechime in domeniul SSM
Buna seara!
Asa am inteles, articolul din HG ce interzice unui lucrator din cadrul unui SIPP sa desfasoare si alte activități din cele enumerate, sunt pe tel.ca l lasam aici, se aplica si Lucrătorilor desemnați ( Cel puțin așa am inteles de la domnul Profesor- merita P mare, cu care am facut cursul SSM- ca asta e practica, asa spun cei de la ITM, cel putin la nivelul ITM Bucuresti)

V-a dat domnul Popa raspunsul, il gasiti in H.G. 1425/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, parca Art.49 sau 50...
In concluzie...dupa spusele dvs., nu puteti fi șeful unui SEPP- Serviciu Extern de Prevenire si Protectie dar puteti lucra in cadrul unuia sau unei firme ca Lucrător desemnat SSM.
Ionut.ion, utilizator
LIA1992 a scris:

BUNA ZIUA!
Am absolvit facultatea-contabilitate si master -CAFEC iar, recent am absolvit un curs SSM de 80 ore.
As putea sa initiez un PFA sa pot presta servicii SSM ?
Pot efectua SSM la firma unde am contract de munca pentru contabilitate?
Va rog o varianta in care sa ma pot folosi si de aceste cunostinte de SSM!

MULTUMESC MULT!

Un serviciu extern de prevenire si protectie nu puteti infiinta in conditiile prezentate de dumneavoastra. Puteti fi desemnat ca lucrator care desfasoara activitatile de prevenire si protectie (si desfasurare activitate contabilitate) daca indepliniti conditiile de pregatire (pe langa cursul SSM de 80 de ore ati absolvit cursurile de invatamantul liceal filiera teoretica in profil real sau filiera tehnologica in profil tehnic) si daca firma unde lucrati , cu contract de munca norma intreaga, indepliniste conditiile pentru a organiza desfasurarea activitatilor de prevenire si protectie prin aceasta forma (numire lucrator desemnat). Daca firma trebuie sa infiinteze un serviciu intern de prevenire si protectie puteti fi numit ca lucrator in cadrul serviciului intern de prevenire şi protecţie dar in acest caz trebuie sa desfasurati numai activitaţi de prevenire şi protecţie şi cel mult activitaţi complementare cum ar fi prevenirea şi stingerea incendiilor şi protecţia mediului deci sa renuntati la activitatea in domeniul contabilitatii.
inspectorSSM, utilizator