Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Condiții atestat de producător legume
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Condiții atestat de producător legume

Buna ziua .
Pana anul acesta am cultivat legume diversificate pe suprafețe diverse de pana la 500 m însă anul acesta detin toți 500 mp de solar cultivați cu castraveți , dețin atestat de producător și carnet ,
Întrebarea mea este , pot comercializa / livra atât magazinelor mari cât si persoanelor fizice/ sau vânzare cu amănuntul in baza atestatului și a carnetului ?
Va întreb Ptr ca nu știu ce cantitate maxima pot comercializa cu atestatul fără a îmi deschide o firma .
Mulțumesc mult pentru ajutor și aștept cu interes răspunsul Dvs .
Pe baza atestatului de producător și carnetului puteti comercializa tot ceea ce ati produs.
Comerț cu produse agricole obținute în propria fermă/gospodărie inseamna potrivit acestei legi comerțul cu ridicata sau comerțul cu amănuntul, care se desfășoară în structuri de vânzare cu locație permanentă sau temporară în teritorii delimitate special amenajate și dotate corespunzător, precum piețe agroalimentare/târguri/piețe ambulante/piețe volante/piețe mixte.
Deci sa vindeti dumneavoastra in aceste locatii nu sa livrati de acasa catre magazinele mari care va vor cere factura si pentru asta trebuie firma.