Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele libere, alte culte religioase legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele libere, alte culte religioase legale

Buna ziua,

daca zilele de sarbatoare legala, altele decat cele crestine cad intr-o zi de weekend, cand se acorda cele doua zile libere?
Acestea se pot suprapune cu zilele de sarbatoare legala?

ex. Pastele la Catolici cade in 21 Aprilie, ii dau liber in 22 si 23 sau doar in 22 Aprilie?
Legea nu face distincție pentru niciuna din sărbătorile astfel declarate de către cultele religioase. Astfel, câte 2 zile libere pentru fiecare sărbătoare devine interpretabil. Caz concret la mine, fiind catolic, angajatorul mi-a acordat liber plătit în baza acestor prevederi și pentru vineri și pentru luni, înainte și după Paștele catolic.
Nu toti angajatori interpreteaza cu acelasi sens legea.

Legea mentioneaza clar : doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Catolicii fac parte din cultul crestin ...