Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declarația unica 2018 cu norma de venit redusă
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declarația unica 2018 cu norma de venit redusă

Pt un PFA cu activitate agricolă care trebuie sa depună rectificativa la declarația unica 2018 cu norma de venit redusă:
1.norma de venit se trece aceeași cu norma de venit redusă? Daca trec norma de venit normala si apoi urmatoare căsuța cu norma de venit redusă, dupa ce validez si salvez declaratia mi se schimbă si imi apare la norma redusă la fel ca la norma de venit normala. Doar daca completez la fel la amândouă ramane la fel.
2.Se trec si celelalte tipuri de venituri care erau in declaratie, dar care nu le rectific?
3. Daca am avut in declaratia initiala venit peste plafonul minim si am platit CASS pt 12 luni, iar acum (cu norma de venit redusă) am sub plafon...ramane la fel cu 12 luni, sau pot sa nu mai plătesc deloc ?
4. Rectificativa se completează pe acelasi formular de anul trecut sau trebuie cel actualizat de anul asta?
george-neagu, moderator