Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Asistenta medicala infectata cu virus hepatic C
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Asistenta medicala infectata cu virus hepatic C

Buna ziua, o as medicala a suferit un accident de munca prin intepare cu ac de la un pacient purtator de hepatita C. A facut boala, faza acuta, spitalizata, in remisie. A demisionat de la acel angajator. Acum incearca sa se reangajeze ca as medical si i se da Inapt de la MM chiar daca are markerii pentru hepatita C in limitele normale. Practic i se refuza dreptul la munca ca asistent medical. In baza carui articol din lege? Multumesc.
Medicul specialist de medicina muncii cu care firma unde se va angaja are contract de prestari servicii medicale este singurul in masura sa decida asupra aptitudinii in munca.