Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SUSPENDARE ACTIVITATE SRL CU BANI DE LUAT SI DE DAT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SUSPENDARE ACTIVITATE SRL CU BANI DE LUAT SI DE DAT

FIRMA DE CONSTRUCTII FARA ACTIVITATE, CU PERSONALUL IN SOMAJ.
VREAU SA INTRERUP ACTIVITATEA, AM INCEPUT CU REGISTRUL COMERTULUI, DAR MAI AM DE INCASAT BANI PE LUCRARI EXECUTATE ANUL 2008 LA O SCOALA (PRIMARIE DIN DB.).
DEASEMENEA AM DATORII LA TERTI SI NUMAI PENALIZARI LA STAT
(INRARZIERE PLATA TVA) PE VALOAREA FACTURATA SI NE ACHITATA A
LUCRARILOR EXECUTATE.
SE POATE INTRERUPE??
deci, ati depus sau nu cererea de suspendare ? Pentru ca daca ati depus-o, dpdv fiscal , de la acea data societatea va figura cu activitate suspendata ( daca , bineinteles , rezolutia judecatorului delegat la Registru va fi favorabila ).
In acest caz , societatea nu va mai putea inregistra venituri incepind cu acea data .
Deci renunt la suspendare.
Multumesc.
este cea mai buna solutie renuntarea mai ales ca se da si declaratie pe propria raspundere ca nu aveti datorii la bugetul de stat
pt.monimiron : unde se da acest fel de declaratie? la Registrul Comertului?
pt.floricon : nu renunta la suspendare, macar scutesti impozitul forfetar. iar faptul ca ai de incasat sau de platit datorii nu inseamna activitate economica, nu mai poti inregistra venituri sau cheltuieli daca judecatorul delegat iti aproba suspendarea.

Magda Staicu a scris:

deci, ati depus sau nu cererea de suspendare ? Pentru ca daca ati depus-o, dpdv fiscal , de la acea data societatea va figura cu activitate suspendata ( daca , bineinteles , rezolutia judecatorului delegat la Registru va fi favorabila ).
In acest caz , societatea nu va mai putea inregistra venituri incepind cu acea data .

Din cate stiu , nu mai poate incasa venituri , exceptie anumite contracte care s-au incheiat inainte de data suspendarii.
Ma insel?