Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am cerut unei companii de telefonie mobilă, după ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am cerut unei companii de telefonie mobilă, după expirarea contractului, să-mi șteargă datele cu caracter personal din baza de date dar m-au refuzat. Este legal să îmi folosească datele încă trei ani, așa cum au zis?

buna seara
am avut un contract pe 2 ani cu compania de telefonie Vodafon si in aprilie pe 8 a expirat .din acest motiv am trimis o cerere prin care ceream sa se stearga toate datele mele cu caracter personal din baza de dati si de la toti tertii parteneri.am primit un raspuns din partea lor ca nu imi pot sterge datele din baza de date inca 3 ani de zile de acum in colo si daca nu sunt multumit de raspunsul lor sa ma adresez instantei.
este legal sa imi foloseasca datele fara acordul meu? este legal sa nu stearga datele inca 3 ani de acum in colo?
in situatia asta ce pot sa fac sa stearga datele mele?
va multumesc anticipat pt un ajutor cat mai promt
Manuela Rășină, administrator
@GermanAlex: tehnic vorbind, aveti dreptate. Insa GDPR este in principal un sistem de asigurare a calitatii: niste oameni (vii) iau datele personale din bazele "publice" ale firmei si lasa acolo niste ID-uri. Iar datele personale se pun in locuri in care doar 1-2 oameni au acces. Asta inseamna sa fii uitat, de fapt. Fiindca bazele "publice" ale firmei sunt copiate spre a fi vandute de angajati fara scrupule. e si locul de unde a pornit nemultumirea. Ceea ce utilizatorul trebuie sa inteleaga e ca jumatate din ceea ce I se petrece e din cauza lui. Faptul ca platesti nu te scuteste de repercursiuni.
mercenarul ,
In conformitate cu legislatia in vigoare, ar fi trebuit sa va spuna si de ce va refuza cererea, adica temeiul juridic. Au facut asta? Daca nu, puteti sa mergeti la autoritatea pentru protectia datelor de pe acum, depuneti cererea on-line pe site-ul institutiei, dureaza doua minute.

gi-jane2, moderator
În ceea ce priveste solicitarea dumneavoastră referitoare la ştergerea datelor cu caracter personal, în urma verificărilor întreprinse, considerăm că datele dumnevoastră nu pot fi şterse, deoarece datele cu caracter personal la care faceţi referire fac obiectul prelucrării pentru o perioadă de încă 3 ani de la încetarea contractului. Nu au oferit prea multe detalii. aici este un text din raspuns. din ce vad eu aici in text specifica CONSIDERAM.sa inteleg ca drepturile mele si legea in romania se face pe ce CONSIDERA o companie??//
multumesc
În ceea ce priveste solicitarea dumneavoastră referitoare la ştergerea datelor cu caracter personal, în urma verificărilor întreprinse, considerăm că datele dumnevoastră nu pot fi şterse, deoarece datele cu caracter personal la care faceţi referire fac obiectul prelucrării pentru o perioadă de încă 3 ani de la încetarea contractului. AICI ESTE O BUCATA DIN TEXT
Nu, aia nu este o declarare a scopului prelucrarii in conformitate cu GDPR. Puteti sa le scrieti linistit autoritatilor.

mercenarul a scris:

În ceea ce priveste solicitarea dumneavoastră referitoare la ştergerea datelor cu caracter personal, în urma verificărilor întreprinse, considerăm că datele dumnevoastră nu pot fi şterse, deoarece datele cu caracter personal la care faceţi referire fac obiectul prelucrării pentru o perioadă de încă 3 ani de la încetarea contractului. AICI ESTE O BUCATA DIN TEXT