Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Unde se apostileaza documentele?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Unde se apostileaza documentele?

Unde se apostileaza documentele? Exista birouri de traduceri care apostileaza documente?

Buna seara! Va refereati ca birourile duc mai apoi documentele la prefectura pentru apostila sau?
Corina89 a scris:

Buna seara. Da. Sarbatori fericite!

Birourile de traduceri colaboreaza de obicei cu noatrii pentru legalizare si cu diverse institutii. De obicei unde duceti documentul pentru tradus ofera contra cost servicii complete.

Vă oferim pachete de servicii complete:

Vizarea originalului ministerul emitent.

Apostilarea originalului la Prefectura Bucureşti sau din Judeţul in care a fost emis.

Traducere autorizată in limba tării unde se foloseste actul.

Legalizare notarială a traducerii de catre un notar public.

Apostilarea traducerii la Camera Notarilor din Bucureşt
Multumesc, deci practic apostila se obtine de la prefectura, si dvs mergeti in locul clientului, nu?
Eliberarea apostilei este gratuită și se realizează de către institutia prefectului din județul în care:
-titularul actului sau soțul/soția ori o ruda pâna la gradul II a acestuia are domiciliul/ultimul domiciliu;
sau
-emitentul actului are sediul.
Prin excepție, certificatele de cazier judiciar și certificatele de stare civilă se pot apostila la orice instituție a prefectului.
IMPORTANT! Solicitanții pot opta ca, înainte de a depune documentele la biroul apostilă, să se deplaseze personal la sediul instituțiilor implicate (sau al structurilor teritoriale ale acestora) în vederea verificării semnăturii, a calitătii în care a acționat semnatarul actului și, dacă este cazul, a identității ștampilei sau a sigiliului pe care le poartă actul pentru care se solicită eliberarea apostilei. În aceasta situație, în conformitate cu prevederile Memorandumului cu tema „Măsuri necesare pentru îmbunatațirea activității serviciilor publice”, eliberarea apostilei se face in termen de 2 ore.
Justitiarul711, utilizator