Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Neplătitor TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Neplătitor TVA

Bună seara, aș dori să știu avantajele și dezavantajele firmei mele neplătitoare TVA în următoarea situație:
Furnizor - neplătitor TVA
Intermediarul (eu) - neplătitor TVA
Clienții - plătitori TVA
Și avantajele și dezavantajele clienților, având în vedere că lucrează cu o firmă neplătitoare de TVA.
Mulțumesc!
Clientii dvs au dezavantajul ca nu pot deduce TVA la achizitiile de la firma dvs. Unii , fiind platitori TVA, s-ar putea sa caute un furnizor platitor TVA, pentru a putea deduce. Avantajul ar putea fi ca marfurile sau serviciile achizitionate de la dvs vor fi trecute pe cheltuieli la o valoare mai mare, deci baza de impozitare a profitului va fi mai mica. Acest avantaj dispare, insa, in cazul in care clientul dvs este platitor de impozit pe venit si nu pe profit.