Forum Discuţii diverse Cultură generală Medicină
Discuție deschisă în Cultură generală

Medicină

Cum este corect: doctor stmatolog, medic stomatolog, medic dentist sau doctor dentist? Cine stabilește asta?
In COR gasiti denumirea legala.
Respectivii sunt absolventi ai unei universitati de Medicina, facultatea de Stomatologie, deci "medic stomatolog" e cea mai simpla si folosita denumire. Specialitatea insa e mai curent denumita "medicina dentara", deci si "medic dentist" e ok - asa se refera la ei si legea invatamantului.

COR numeste grupa ca "medici dentisti" dar in subgrupe ii numeste "medici stomatologi".

Pe diploma de licenta scrie "doctor - medic" (uneori cu tilda in loc de cratima) profilul "medicina", specialitatea "stomatologie"; pe unele diplome scrie sub "doctor - medic" că "acest titlu nu reprezinta titlu stiintific"; unele universitati din provincie scriau pe diploma "medic dentist".

Deci toate denumirile insiruite de dvs sunt corecte. In caz ca va trebuie pt CIM sau alte acte asemenea, trebuie sa respectati denumirea din COR, respectiv "medic stomatolog".
Mulțumesc!