Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal

Buna ziua, am avut un apel pentru anularea procesului verbal prin care mi a fost suspendat permisul de conducere. Nu inteleg daca trebuie sa predau permisul si imi recuperez banii de pe amenda, sau nu predau permisul. Va Multumesc

Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă în tot sentinţa şi în rejudecare admite în parte plângerea şi dispune înlocuirea sancţiunii amenzii contravenţionale cu sancţiunea avertisment. Menţine celelalte prevederi ale procesului verbal de contravenţie. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi 20.05.2019.
Document: Hotarâre 937/2019 20.05.2019
Din pacate dl. Ciobanu nu cunoaste legea, art.95 alin 3 din OUG 195/2002 nu mai exista de 12 ani. El a fost abrogat prin OUG 69/2007:
"32. Alineatul (3) al articolului 95 se abrogă."
[ link extern ]

Prin urmare nu exista in codul rutier vreo incompatibilitate intre sanctiunea principala avertisment si suspendarea permisului. Stiu doua cazuri de acest gen in care exact asa s-a procedat, "victime" fiind prieteni de familie.