avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Declarație-acord de ieșire din țară minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Declarație-acord de ieșire din țară minor valabilă trei ani: poate fi acuzată mama de răpire internațională dacă nu aduce copilul înapoi ?

Sotia este cetatean rus, avem copil minor cu dubla cetatenie si dorim sa incheiem un acord de divort si autoritate parinteasca la notar, unde s-au stabilit toate clauzele privitoare la acest lucru.
Inainte sa mergem la notar, avocatii sotiei au introdus o clauza care nu mi se pare in regula si anume:

"Fiecare părinte îi va permite celuilalt să iasă de pe teritoriul țării în care este stabilită locuința minorului. La momentul semnării prezentului acord, tatăl va acorda mamei dreptul de a ieși din țară cu minorul, pentru perioada maximă prevăzută de lege, și anume 3 ani, având în vedere faptul că țara de origine a mamei este Federația Rusă, iar frecvența călătoriilor ar putea fi mai mare. Ulterior, după expirarea celor 3 ani tatăl se obligă să acorde din nou acest drept mamei, fără nicio altă constrângere. Mama este de acord să îi permită tatălui să iasă cu minorul din țară, urmând a-și da acceptul pentru fiecare ieșire în parte a minorului. Ambii părinți vor da o declarație notarială în acest sens. Călătoriile oricăruia dintre părinți cu minorul în afara țării se va realiza cu respectarea programului de vizită, astfel încât să nu fie afectat dreptul fiecărui părinte de a avea legături personale cu minorul. "

Intrebarea mea este: daca ea pleaca in Federatia Rusa si nu se mai intoarce pe diverse motive ( nu stie inca limba romana, nu are o locuinta, nu se poate integra, s.a.) poate fi acuzata de rapire internationala?
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: DerLehrer , utilizator 15:00, 4 Aprilie 2021
Dacă semnați acordul, vă dați seama că nu!
O condiție sine qua non pentru a se activa dreptul la restituirea minorului cf Conventiei de la Haga (1980) este lipsa acordului părintelui ce formulează cererea de înapoiere!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna vrea ca dumneavoastră sa ii dați din start acordul sa iasă oricât din tara însă dumneavoastră sa îl cereți pentru fiecare deplasare
Nu as semna asa ceva în locul dumneavoastră. Poate pleca cu copilul și aveți mâinile legale. Sau puteți adaugă că fiecare deplasare sa aiba maxim 2 săptămâni la destinație și sa nu afecteze programul de legături personale caz în care devine nula.
Deci nu trenuie sa imi dau acordul asa cum este formulat, Se poate reformula in asa fel sa fie obligata sa se intoarca? Adica sa nu stau cu teama asta? Tine neaparat sa poata iesi cu el oricand are nevoie fara sa imi ceara de fiecare data consimtamant?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Dacă semnați acordul, vă dați seama că nu!
O condiție sine qua non pentru a se activa dreptul la restituirea minorului cf Conventiei de la Haga (1980) este lipsa acordului părintelui ce formulează cererea de înapoiere!


Da, si eu am sustinut la mediere ca o sa ii dau acordul punctual cu mentionarea adresei unde se gaseste copilul, insa avocatii ei sustin faptul ca minorul are domiciliul la adresa mamei(in Bucuresti), ea este obligata sa se intoarca ca va fi acuzata de rapire si nu imi respecta programul de vizita.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
When a scris:

Doamna vrea ca dumneavoastră sa ii dați din start acordul sa iasă oricât din tara însă dumneavoastră sa îl cereți pentru fiecare deplasare
Nu as semna asa ceva în locul dumneavoastră. Poate pleca cu copilul și aveți mâinile legale. Sau puteți adaugă că fiecare deplasare sa aiba maxim 2 săptămâni la destinație și sa nu afecteze programul de legături personale caz în care devine nula.


Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2019
DerLehrer, utilizator
Avocații ei își reprezinta clienta, nu pe dumneavoastră. Dacă poate pleca oricând și oricât cu copilul 0ana va sesizați ca nu e la adresa din București, pana faceți reclamații și se pun rotitele în mișcare tren multe luni în care copilul se înstrăinează de dumneavoastră și se acomodează acolo și după nici naiba nu o mai pune sa se i toarcă.
Spuneți clar ca va dați acordul punctual pentru fiecare deplasare și ca asta ar fi un inconvenient pentru dumneavoastră nu pentru mama.

Alte discuții în legătură

Ramanere in tara cu copil minor florinmantescu florinmantescu Buna ziua, Sa presupunem urmatoarea situatie: cuplu cu copil minor, locuiesc in tara X din Vestul Europei. Sotia vrea sa se intoarca in Romania, dar sotul ... (vezi toată discuția)
Semnatura pasaport minor TudorEmilia TudorEmilia Buna ziua! Am un copil minor in varsta de 7 ani impreuna cu fosta mea sotie. Suntem divortati de 3 ani avem custodie comuna si program de vizita, insa ... (vezi toată discuția)
Sotia a fugit cu copilul nostru in rusia fara acordul meu, fara ... DerLehrer DerLehrer Sotia a fugit cu copilul nostru in Rusia fara acordul meu, fara ca copilul sa aiba pasaport, in conditii de pandemie. Nu stiu cum poate fi asa posibil in ... (vezi toată discuția)