Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preotul ortodox i-a spus bunicii că nu va aproba ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preotul ortodox i-a spus bunicii că nu va aproba înmormântarea ei lângă bunicul, unde are concesionat locul de veci, pentru că s-a pocăit. Ce pot face ca să-l conving atunci când va sosi momentul?

Buna ziua

Bunicul meu a fost ingropat in cimitir ortodox acum 25 ani. Bunica mea are si ea loc de veci langa el tot de atunci. Ieri popa i a spus ca nu va da aprobare de inmormantare a bunicii langa bunicul pentru ca s a pocait si sa fie ingropata in cimitir pocait.
Si bunicul a fost pocait si totusi a fost ingropat in cimitir ortodox iar bunica plange ca nu va fi ingropata langa bunicul desi are acte de concesiune pentru cele doua locuri de veci ortodoxe.
ce pot face, cand se va produce tristul sfarsit, sa conving popa sa o ingroape pe bunica langa bunicul asa cum isi doreste?

va multumesc pentru raspuns
Manuela Rășină, administrator
Ce puteti face,ma mira ca întrebați,în schimbul unei donații consistente o sa va îngroape bunica unde doriti.

si daca vreau sa conving preotul cat timp e bunica in viata si nu cand e ...momentul ? !!!
wazz, utilizator
Teoretic puteti face o discutie amicală,apoi în funcție de rezultat o cerere în scris la organul ierarhic superior care o fi acela.Puteti incepe sa cititi legislația, căutați pe net exista ceva in mod cert .Totusi e bătaie de cap prima varianta e mai simpla..
Deci, promovati fărădelegea: dare de mita.
wazz, utilizator
Vi s-au dat două variante, ambele legale. Donația nu e mită, în plus este arhicunoscut că donațiile sensibilizează preoții și scurtează procedurile.