Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Foştii asiguraţi ai sistemului public de pensii din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Foştii asiguraţi ai sistemului public de pensii din România, rezidenţi pe teritoriul canadian, pot depune dosarul pentru acordarea unor drepturi de pensie din România numai in Canada sau si in Romania?

Foştii asiguraţi ai sistemului public de pensii din România, rezidenţi pe teritoriul canadian, pot depune actele dosarului pentru acordare unor drepturi de pensie din România, numai in Canada sau si in Romania. Ma refer la aplicarea prevederilor Acordului în domeniul securităţii sociale între România şi Canada a intrat în vigoare la 1 noiembrie 2011.
cristianba, utilizator
Gasiti aici informatii utile: [ link extern ]
Canada nu face parte din UE, dar pot exista conventii incheiate intre casele nationale de pensii din Romania si Canada.
Acordul în domeniul securităţii sociale între România şi Canada a intrat în vigoare la 1 noiembrie 2011.

Odată cu intrarea în vigoare a Acordului, foştii asiguraţi ai sistemului public de pensii din România, rezidenţi pe teritoriul canadian, pot să se adreseze Service Canada în vederea depunerii dosarului pentru acordarea unor drepturi de pensie din România. Astfel, foştii asiguraţi români pot beneficia de drepturi de pensie conform normelor legislaţiei române şi legislaţiei canadiene.

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic