Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pe 01.10.2019 intră în vigoare articolul 107 din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pe 01.10.2019 intră în vigoare articolul 107 din Legea nr. 196/2018, care, coroborat cu art. 17, 21, 47, 48 și 104, vor duce la dizolvarea sau chiar la desființarea multor Asociații „mamut”, cu mai mult de 2 blocuri ne-legate între ele prin proprietăți co

Pe 01.10.2019 intră în vigoare articolul 107 din Legea nr. 196/2018, care, coroborat cu art. 17, 21, 47, 48 și 104, vor duce la dizolvarea sau chiar la desființarea multor Asociații „mamut”, cu mai mult de 2 blocuri ne-legate între ele prin proprietăți comune, deoarece le va fi greu șefilor de Asociații de Proprietari să actualizeze TOATE datele proprietarilor și ale membrilor din Asociațiile respective, în care activează câteva sute sau mii de proprietari.
* CITEZ DIN ART. 107: „În termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi: c) președinții Asociațiilor de Proprietari SUNT OBLIGAȚI SĂ ACTUALIZEZE, în baza actelor de proprietate asupra locuințelor și/sau spațiilor cu altă destinație decât aceea de locuință din Condominiu, TOATE INFORMAȚIILE privind proprietățile, suprafețele și Cotele-Părți Indivize aferente acestora, în vederea calculului cotelor de contribuție la cheltuielile Asociației pentru respectiva locuință.
flory_mr, utilizator
Ce ziceți, invocând acest articol 107, nu ar trebui să cerem dizolvarea și Nulitatea persoanei juridice dacă șefii unei Asociații „mamut”, așa cum este Asociația noastră cu 458 de proprietari ce locuiesc în 9 blocuri și 28 de scări, nu au actualizat din Decembrie 1997 toate informațiile despre proprietarii membri ai Asociației, dar și despre Statutul și despre Acordul de Asociere al Asociației ?
Cum mai poate fi legală Asociația de Proprietari, dacă aceasta nu are actualizat niciun act constitutiv nici acum, după 22 de ani, de atunci decedând mulți proprietari, sau foarte mulți vânzându-și proprietățile în decurs de 22 de ani ?
Asta înseamnă că au fost ilegale toate Adunările Generale anuale, cel puțin din 2008 până azi.
Încă mai aștept dezbateri pe tema articolului 107, știind că șefii ilegal aleși ai A.P.71 Brăila n-au mai actualizat datele din actele constitutive ale sociației din ... 1997 !!!
Este o vorba: cainii mor de drum lung si unii oameni de grija altora...
Domnule, faceti-va ordine in curtea dvs., acolo la Braila. Acolo sunt problemele si nu o sa vina nici Papa de la Roma sa vi le rezolve! Mai discutam peste 1 an? Poate 2-3-4 ani?
Puteti sa va faceti o as. de proprietari doar pe blocul dvs. si ati scapat de griji si ne mai lasati in pace cu sefii de la A.P. 71 Braila, da? Ce este atat de greu de inteles? Cata lume va zice tot asa?
Adam Grecu, utilizator
PROBLEMA E CĂ SUNT INTERESE ȘI NU SE VREA DIZOLVAREA A.P.71 BRĂILA (e valabil și pentru alte Asociații precum cea a lui Adam Grecu de peste 500 de proprietăți, Asociație care va trebui să se dizolve de drept, pentru a nu încălca mai ales art. 104 și 107, dar și art. 17, 21, 47, 48, 53, 55, 57, etc.).
EU V-AM CERUT PĂREREA DEZBĂTÂND ARTICOLE DIN LEGE, NU SFATURI PE LÂNGĂ LEGE SAU PĂRERI PERSONALE.
Aici dezbatem totul cu articolele de legi în față, nu teorii !
Fabulezi. Ce interese pot fi daca Legea este Lege?
Adica vrea Grecu sau altcineva o asociatie mare ca este mai bine asa?
Noi avem in localitate firme care administreaza zeci de asociatii, mai mari sau mai mici, adica 3000-4000 de proprietari, insa, am mai spus: fiecare asociatie "cu mama ei", cu conducere si asa mai departe. Nu confunda asociatia cu administrarea - daca ma intelegi!
De ce nu incerci, ca macar la nivelul scarii unde locuiesti, sa va costituiti intr-o as. prop. de sine statatoare si nu te mai dooare capul de nimic?
Daca vreti, va administrati singuri, daca nu, mergeti la o firma de administrare. Ce tot te dai lovit pe-aici, ai impresia ca va plange cineva de mila?