avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notarul nu a permis avocatului să asiste la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notarul nu a permis avocatului să asiste la dezbaterea succesiunii. A greșit notarul sau avocatul și-a depășit competențele?

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii dupa parinti, unul dintre cei doi frati mostenitori sa prezentat cu un asa zis avocat care nu a prezentat alt act in afara legitimatiei. Celalalt frate, l-a rugat pe notar si chiar a insistat sa il invite pe avocat afara. Acesta s-a conformat si avocatul a iesit afara din camera.
Va rog sa-mi spuneti :
1. Daca un avocat poate fi prezent la dezbaterea unei mosteniri
2. Daca avocatul respectiv a procedat legal,
3, Ce acte trebuia sa prezinte avocatul pentru a putea fi asistent legal.
4, Daca fapta avocatului este abatere discipinara, sau infractiune.
5. Daca nu a fost in legalitate, unde si cum se poate face plangere?
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Păi na...fiind atat de multi, mai greu cu clienții in instanta.
Ati trecut la clienții din notariat.
Si care clauze? Majoritatea contactelor de vânzare sunt simple, fără nicio clauza.
Iar limbajul este unul destul de accesibil. O persoană care a terminat 8 clase poate intelege 70- 80% din contract. Numărul termenilor juridic specifici nu este intr-atat de mare pe cât exagerati. Si in orice caz, nu e nimic ce nu poate fi explicat chiar și de un secretar. Susțin în continuare că este o pierdere de timp. De curiozitate...dati și chitanța?
Ultima modificare: Marți, 9 Iulie 2019
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, emitem facturi și chitanțe!
Și mergem și in Instanțe, Parchete, Politie, Notari, OCPI, ONRC, Bănci, Primarii etc !
Postarea nu era despre ce facem noi, Dna Raluca!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba da. Fix despre asta era vorba, dna Maria.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iulie 2019
raluk0207, utilizator
Dna daca sunteti notar breasla dvs a decăzut din cauza unor persoane care gandesc ca dvs.Eu cred ca sunteti un simplu colaborator pe la un cabinet notarial care încearcă să fie mai catolic decât papa/notarul..Ar trebui să renunțați la acest job daca carieră dvs este pusă în pericol de o consultație pe care nu o luati dvs și o primește un av.Prietenii mei notari dim București au depășit de mult astfel de probleme având colaborări cu bănci,dezvoltatori imobiliar dar probabil în urbea în care profesati va bucurați inca la o procura și o consultație.Considerati discuția închisă din punctul meu de vedete opinia dvs nu este relevanta .Am vrut să citez raspunsul dvs nu al colegei .

avocatmaria a scris:

Da, emitem facturi și chitanțe!
Și mergem și in Instanțe, Parchete, Politie, Notari, OCPI, ONRC, Bănci, Primarii etc !
Postarea nu era despre ce facem noi, Dna Raluca!

Ultima modificare: Miercuri, 10 Iulie 2019
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua testamente-care dintre ele este valabil? Georgian2all Georgian2all O matusa de-a mea are o problema destul de serioasa! De ceva ani e stabilita in strainatate, insa e cetatean cu dubla cetatenie. In tara, doua dintre surorile ... (vezi toată discuția)
Anulare certificat de mostenitor legal intocmit dinugeorge26 dinugeorge26 Buna ziua, situatia priveste posibilitatea anularii unui certificat de mostenitor astfel: In urma decesului tatalui meu in anul 2018, a ramas ca mostenire ... (vezi toată discuția)
Succesiune După ce a deschis tatăl meu suscesiune ,copilul fratelui (decedat),a deschis succesiune la același notar.Bunicii înainte de moarte au lăsat casa şi o ... (vezi toată discuția)