Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notarul nu a permis avocatului să asiste la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notarul nu a permis avocatului să asiste la dezbaterea succesiunii. A greșit notarul sau avocatul și-a depășit competențele?

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii dupa parinti, unul dintre cei doi frati mostenitori sa prezentat cu un asa zis avocat care nu a prezentat alt act in afara legitimatiei. Celalalt frate, l-a rugat pe notar si chiar a insistat sa il invite pe avocat afara. Acesta s-a conformat si avocatul a iesit afara din camera.
Va rog sa-mi spuneti :
1. Daca un avocat poate fi prezent la dezbaterea unei mosteniri
2. Daca avocatul respectiv a procedat legal,
3, Ce acte trebuia sa prezinte avocatul pentru a putea fi asistent legal.
4, Daca fapta avocatului este abatere discipinara, sau infractiune.
5. Daca nu a fost in legalitate, unde si cum se poate face plangere?
Manuela Rășină, administrator
Păi na...fiind atat de multi, mai greu cu clienții in instanta.
Ati trecut la clienții din notariat.
Si care clauze? Majoritatea contactelor de vânzare sunt simple, fără nicio clauza.
Iar limbajul este unul destul de accesibil. O persoană care a terminat 8 clase poate intelege 70- 80% din contract. Numărul termenilor juridic specifici nu este intr-atat de mare pe cât exagerati. Si in orice caz, nu e nimic ce nu poate fi explicat chiar și de un secretar. Susțin în continuare că este o pierdere de timp. De curiozitate...dati și chitanța?
raluk0207, utilizator
Da, emitem facturi și chitanțe!
Și mergem și in Instanțe, Parchete, Politie, Notari, OCPI, ONRC, Bănci, Primarii etc !
Postarea nu era despre ce facem noi, Dna Raluca!
Ba da. Fix despre asta era vorba, dna Maria.
raluk0207, utilizator
Dna daca sunteti notar breasla dvs a decăzut din cauza unor persoane care gandesc ca dvs.Eu cred ca sunteti un simplu colaborator pe la un cabinet notarial care încearcă să fie mai catolic decât papa/notarul..Ar trebui să renunțați la acest job daca carieră dvs este pusă în pericol de o consultație pe care nu o luati dvs și o primește un av.Prietenii mei notari dim București au depășit de mult astfel de probleme având colaborări cu bănci,dezvoltatori imobiliar dar probabil în urbea în care profesati va bucurați inca la o procura și o consultație.Considerati discuția închisă din punctul meu de vedete opinia dvs nu este relevanta .Am vrut să citez raspunsul dvs nu al colegei .

avocatmaria a scris:

Da, emitem facturi și chitanțe!
Și mergem și in Instanțe, Parchete, Politie, Notari, OCPI, ONRC, Bănci, Primarii etc !
Postarea nu era despre ce facem noi, Dna Raluca!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat