Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legea 61/1991 Revizuita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legea 61/1991 Revizuita

Buna seara! Va rog sa ma ajutati, razpunzandu-mi la unele neclaritati, pe care le am in legatura cu o amenda. Am fost sanctionat contraventional, cu trei amenzi, toate trei fiind sub incidenta legii 61/1991 R. Inteleg ca este singura la care nu este valabila plata a jumatatii minime, in termen de 15 zile. Eu pot contesta o astfel de amenda? In cat timp ar trebui s-o platesc? Ce se intampla, daca se intarzie cu rezolvarea contestatiei? In pv care mi s-au intocmit, sunt incriminat de fapte pe care nu le-am comis si sunt completate si semnate doar de agentul constatator, nu si de un martor. Nu este necesara si prezenta unui martor? In cazul meu, ar fi doar cuvantul meu, impotriva cuvantului agentului. Eu cum ma pot apara in acest caz, nefiind niciun martor? Va multumesc si poate ma puteti ajuta cu raspunsuri edificatoare, pt a sti ce am de facut.
AndaNav, utilizator
• Având in vedere dispozitiile LEGII Nr. 203/2018 din 20 iulie 2018 privind măsuri de eficientizare a achitării amenzilor contravenționale EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 647 din 25 iulie 2018.

Art. 22 alin. (2) De la data intrării în vigoare a prezentei legi, contravenientul poate achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege şi în acele situaţii în care actul normativ de stabilire a contravenţiilor nu prevedea expres această posibilitate.

Acum ca unii nu o aplica ramane sa stabiliti la contestarea sanctiunii consultand si
OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor Actualizata 2019 prinLegea 203/2018 privind masuri de eficientizare a achitarii amenzilor contraventionale (publicata M.Of. 647 din 25-iul-2018) mentionata de mine mai sus
DenisRif, utilizator