Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata prin comision
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata prin comision

Buna ziua, daca angajatorul vrea sa plateasca agentul de vanzare cu salariu fix (min pe ec.) pana la o vanzare de X lei, iar ce depaseste X lei cu comision (procentual di acea depasire) , cum se procedeaza in revisal? Se inregistreaza acest comision? procentual sau suma rezultata? si ce termene sunt .Multumesc frumos
Multumesc frumos; in statul de plata banuiesc ca se inglobeaza in brutul realizat si se trec prin toate retinerile, indiferent de valoarea primei (CAS , CASS, Inpozit); Corect?
Buna iua,
Ma puteti ajuta cu un model de act aditional pentru ROI in care sa specific ca incepand cu luna X salariatii pot fi / sau nu renumerati si prin plata unui adaos salarial la salariu fix in functie de realizari?
Multumesc frumos.
Angajator .............................................................................................
Adresa ..................................................................................................
Inregistrata la Registrul Comertului din ...... sub nr. J.../...../.....
C.U.I. ....................................................................................................
Telefon: ......................................./Fax: ..............................................

DECIZIA Nr. ..... /........

directorul general al .............. numit in temeiul art. ... din actul constitutiv

DECIDE

Art. 1. – Se modifica si se completeaza regulamentul intern , dupa cum urmeaza : ......
Incepand cu data de ............ personalul incadrat la societatea , va primi un adaos la salariu in functie de realizari , astfel :
a) .....
b) ....

Plata adaosului se va face la data stabilita prin c.i.m. pentru plata salariului.

In cazul incetarii c.i.m., cuantumul adaosului se va acorda proportional cu perioada lucrata in luna incetarii raportului de munca.

Art. 2. – Celelalte clauze raman neschimbate.

Art. 3. – Departamentele financiar-contabilitate si Departamentul .............., vor pune in aplicare prevederile prezentei decizii.

Director General,
Administrator,

p.s.
Se mai pot adauga si alte clauze.