Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumnații vor să o dea afară din casa părintească ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumnații vor să o dea afară din casa părintească pe soția unui frate de-al lor, decedat înaintea părinților. Ea nu are drept la moștenirea bătrânilor?

Batrani cu 4 copii. Unul din ei statea cu ei , casatorit , cu 2 copii. Decedeaza si dupa un timp mor pe rand si batranii. Copiii batranilor , cei 3 ramasi in viata , vor sa o dea afara pe sotia fratelui decedat . Are si ea drept sau nu dupa sotul ei la mostenire?
Manuela Rășină, administrator
ea nu. copii ei da, la o patrime din averea batranilor. apoi daca ei sunt minori ea le este tutore asa ca ea va administra aceasta patrime
ana_panait, utilizator
Ea nu are drept de mostenire (pentru ca nu este mostenitor), dar copii ei au drept, deci implicit fiind mama lor, ei (copii) ii pot da acest drept. Deci nu poate fi data afara din casa decat de copii ei.
GermanAlex, utilizator