Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii PFI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii PFI

Bună seara!
Am următoarea ipoteză:
Mă înregistrez la ANAF ca Persoana Fizica Independenta, pentru a exercita o profesie liberala!
Depun toate actele, mi se eliberează CIF si declar ca nu depasesc, pentru anul fiscal in curs sau următor, plafonul minim prevazut de lege,
Asta inseamna că, dacă într-adevăr, nu depăşesc acel plafon, nici nu voi achita contribuţia la sănătate şi la pensii, corect? Dacă îl depăşesc am obligaţia să declar , urmând ca în primul trimestru al anului viitor să şi achit contravaloarea în funcţie de cât am realizat.
Practic în situaţia în care nu realizez acel plafon, tot ce va trebui să achit este acel 10% ca impozit pe profit, corect?
Esenţa întrebării este următoarea: după ce mă înregistrez la ANAF, ca PFI, dacă declar că nu voi depăşi acel plafon, va trebui să plătesc alte contribuţii obligatorii lunare, indiferent de ceea ce realizez efectiv, în afară de cei 10%?
Jurindex, utilizator
Un contract de colaborare ar fi mai avantajos pentru părți?
Beneficiarul fiind SRL, iar prestatorul pers fizica neinregistrată!
La plătitor știu că se aplică impozitul la sursă, dar la prestator ce taxe se mai aplică?
Mulțumesc!
Statul nu returneaza nimic atat vreme cat firma merge, adica e pe profit.
Statul face compensări cu datoriile viitoare, de aceeași natura.

2. Nu puteteți factura activități juridfice, chiar dacă faceți în fapt traduceri neautorizate.
Numai avocații pot factura activități juridice pentru serviciile lor profesionale exercitate în formele de exercitare a profesiei de avocat, STRICT reglementate prin legea nr.51/1995.

3. Orice formă de activitate aducătoare de venit/profit plătește anticipat taxele.

4. Pe asociații nu produceți profit în mod direct, pentru că acestea sunt prin definiție organizații nonprofit. Însă puteți înființa firme - membre ale asociației, care să desfățoare activități economice directe - profitul de acolo îl aduceți în asociație, pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite în STATUTUL ASOCIAȚIEI și pt realizarea SCOPULUI ASOCIAȚIEI.
Nu cunsc, însă, cum se ține contabilitatea la asociații, aici să răspundă contabilii.

5. Din ce am auzit, microîntreprinderea este cea mai avantajoasă formă de activitate economică dpdv al taxelor ce trebuie plătite.
La IMPOZIT se plătește 3% din venit, în loc de 10% din profit.
Trebuie în timp să aveți minim un angajat.

6. Sunt domenii economice, de ex IT la care se plătește mai puțin impozit, așa zisul impozit la NORMA DE VENIT.
Normele de venit sunt stabilite sectoare / județe.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Mulțumesc stimată doamnă avocat!
Răspunsurile dumneavoastră ajută foarte mult!
Toate cele bune vă doresc!
Vă doresc succes!
Asemenea!