Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. Poate fi acest fapt motiv de divorț?

Soțul are o problemă psihică (maniaco-depresiv) Poate fi aceasta motiv de divorț?
Manuela Rășină, administrator
Doar daca va agreseaza sau aveti alte motive specifice de divort.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
În lumina art 932 Cod Procedură Civilă:

"Când divorțul este cerut pentru că starea sănătății unuia dintre soți face imposibilă continuarea căsătoriei, instanța va administra probe privind existența bolii și starea sănătății soțului bolnav și va pronunța divorțul, potrivit Codului civil, fără a face mențiune despre culpa pentru desfacerea căsătoriei."
Miky09 a scris:

Soțul are o problemă psihică( maniaco depresiv). Se poate pune acesta motiv ca divorț?
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Buna seara,
Legal DA dar moral ...
In lumina art. 932 NCPC, imposibilitatea continuarii căsătoriei trebuie dovedita pe baza de probe.
Din acest motiv trebuie administrate probe dar nu numai pentru a se proba existenta afectiunii psihice ci mai ales pentru a se dovedi ca este imposibila convietuirea in comun si acest aspect va putea duce instanta la concluzia de imposibilitate a continuarii casatoriei.
Asadar, procesul trebuie pregatit cu mare atentie intrucat nu este suficienta dovedirea existentei unei afectiuni psihice.

Sunt persoane care sufera de afectiuni psihice care daca iau medicamentatia prescrisa de medicul psihiatric nu creaza probleme nici in viata conjugala si nici in societate.
Cand nu isi iau medicamentatia pot aparea problemele...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va trebui probată doar boala, atât, însă din rațiuni de ordin moral căsătoria ar trebui să continue!

Miky09 a scris:

Soțul are o problemă psihică( maniaco depresiv). Se poate pune acesta motiv ca divorț?