Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. Poate fi acest fapt motiv de divorț?

Soțul are o problemă psihică (maniaco-depresiv) Poate fi aceasta motiv de divorț?
Manuela Rășină, administrator
În opinia mea, da, poate fi un motiv de divorț, atata timp cat conviețuirea nu mai este posibilă din cauza acestui diagnostic si a lipsei unui tratament adecvat. Din pacate, daca boala soțului va afecteaza starea de sănătate și creșterea copilului în condiții de liniste poate fi un motiv de divorț Și de autoritate părintească exclusivă.
Multumesc pentru raspuns!A trecut un an,nu mai locuim împreună, diagnosticul este tulburare bipolara afectiva ,fiind sub tratament.Credeti ca as putea obține custodia exclusivă a copilului?
daca dovediti ca tulburarea sotului il afecteaza pe copil sau capaciteatea lui de a fi parinte, de a exercita autotitatea parinteasca, da , puteti obtine. Nu incercati fara avocat.
Da, puteti sa obțineți autoritatea părintească în mod exclusiv daca faceti dovada ca tatăl este un pericol pentru el si pentru ceilalti din jur.