Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Angajatorul refuza sa plateasca concediu de maternitate, ce se poate face, de unde i-au banii?!
Va mulțumesc frumos ptr rsp, dar daca depun plângere Casa de asigurari o poate obliga sa plateasca mai repede? 6 luni e totusi un timp, iar de bani e nevoie mai ales cu un copil pe drum..
Nu cred ca poate dar daca-l amenintati ca faceti plangere se poate speria de eventuala amenda si plateste...
Daca nu... mai puteti face plangere si la ITM pentru neplata drepturilor salariale sau actiune in instanta...
Daca asteptati...este posibil sa nu mai primiti acesti banii vreodata ( vine* copilul, intrati in CCC) si nu mai aveti timmp sa va cereti drepturile.
Asa o sa fac. Mulțumesc mult. O zi buna

Ionut.ion a scris:

Nu cred ca poate dar daca-l amenintati ca faceti plangere se poate speria de eventuala amenda si plateste...
Daca nu... mai puteti face plangere si la ITM pentru neplata drepturilor salariale sau actiune in instanta...
Daca asteptati...este posibil sa nu mai primiti acesti banii vreodata ( vine* copilul, intrati in CCC) si nu mai aveti timmp sa va cereti drepturile.

Asa o sa fac. Mulțumesc mult. O zi buna

Ionut.ion a scris:

Nu cred ca poate dar daca-l amenintati ca faceti plangere se poate speria de eventuala amenda si plateste...
Daca nu... mai puteti face plangere si la ITM pentru neplata drepturilor salariale sau actiune in instanta...
Daca asteptati...este posibil sa nu mai primiti acesti banii vreodata ( vine* copilul, intrati in CCC) si nu mai aveti timmp sa va cereti drepturile.