avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Angajatorul refuza sa plateasca concediu de maternitate, ce se poate face, de unde i-au banii?!
Cel mai recent răspuns: Aless18 , utilizator 11:44, 20 August 2019
Va mulțumesc frumos ptr rsp, dar daca depun plângere Casa de asigurari o poate obliga sa plateasca mai repede? 6 luni e totusi un timp, iar de bani e nevoie mai ales cu un copil pe drum..
Nu cred ca poate dar daca-l amenintati ca faceti plangere se poate speria de eventuala amenda si plateste...
Daca nu... mai puteti face plangere si la ITM pentru neplata drepturilor salariale sau actiune in instanta...
Daca asteptati...este posibil sa nu mai primiti acesti banii vreodata ( vine* copilul, intrati in CCC) si nu mai aveti timmp sa va cereti drepturile.
Asa o sa fac. Mulțumesc mult. O zi buna

Ionut.ion a scris:

Nu cred ca poate dar daca-l amenintati ca faceti plangere se poate speria de eventuala amenda si plateste...
Daca nu... mai puteti face plangere si la ITM pentru neplata drepturilor salariale sau actiune in instanta...
Daca asteptati...este posibil sa nu mai primiti acesti banii vreodata ( vine* copilul, intrati in CCC) si nu mai aveti timmp sa va cereti drepturile.

Asa o sa fac. Mulțumesc mult. O zi buna

Ionut.ion a scris:

Nu cred ca poate dar daca-l amenintati ca faceti plangere se poate speria de eventuala amenda si plateste...
Daca nu... mai puteti face plangere si la ITM pentru neplata drepturilor salariale sau actiune in instanta...
Daca asteptati...este posibil sa nu mai primiti acesti banii vreodata ( vine* copilul, intrati in CCC) si nu mai aveti timmp sa va cereti drepturile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Alexandra Leonov Alexandra Leonov As dori sa stiu daca pot sa intru in concediu cu risc find insarcinata in 3 luni dar ne avand inca un an de munca...imi dauneaza la indemnizatie ... pe 11 07 ... (vezi toată discuția)
Concediu medical genigeni genigeni un angajat a adus concediu medical desi e angajat doar de doua luni la noi la firma...el nu vrea sa-mi dea dovada ca a lucrat in alta parte inca 4 luni inainte ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu vrea sa-mi plateasca indemnizatiile aferente concediului prenatal si concediului postnatal gabriela31 gabriela31 urmeaza sa nasc la mijlocul luni decembrie,iar seful nu imi plateste concediul medical prenatal si post natal ? este legal aceasta situatie ? ... (vezi toată discuția)