avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum ar trebui să procedez in situatia respectivă?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum ar trebui să procedez in situatia respectivă?

Minor cu custodia comună dar cu adresa la tatăl. Eu mama minorul sunt stabilită in Germania de mai mulți ani de zile . In vara anului trecut am fost în țară și am cerut tatălui imputernicire de a aduce copilul la mine . Mi-a acceptat contra sumei de 500 euro si mi-a dat Procură pe 3 ani. Copilul este de un an la mine , tatăl nu se mai interesează de el iar copilul a decis ca nu mai vrea in Romania la tatăl lui. El frecventează deja scoala în Germania și a facut prieteni noi a învățat cat de cat limba. L-am dat la curs intensiv. Mă interesează ce aș putea eu să fac pentru ca copilul să rămână la mine definitiv fără a imi mai trebui Procură de la el . Copilul împlinește 11 ani in luna noiembrie. Procura este valabilă până in 2021. Ce aș putea face pentru a nu mai fi nevoită să ies cu copilul din țară fără semnătura lui. Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cereti in instanta schimbarea locuintei copilului la dvs si ca tatal sa plateasca pensie de intretinere.
Aveti vreo dovata ca tatal v-a santajat sa ii dati 500 de euro in schimbul consimtamantului ?
Da am un video care se vede clar cum eu îi dau lui 500 €

gi-jane2 a scris:

Cereti in instanta schimbarea locuintei copilului la dvs si ca tatal sa plateasca pensie de intretinere.
Aveti vreo dovata ca tatal v-a santajat sa ii dati 500 de euro in schimbul consimtamantului ?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
aveti si unul cu care sa dovediti ce reprezinta ?
Sper sa nu mor pana la anul, cand o sa raspundeti...
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama romanca, bebe german... mamistresata mamistresata Inca nu sunt casatorita cu partenerul meu (german). Urmeaza insa sa nasc in curand. Am contract de munca in Romania, sunt plecata pentru perfectionare /studii ... (vezi toată discuția)
Buna ziuabam si eu o intrebare eu am sub custodia mea 2 minori ... Marianaciulica278@gmail.com Marianaciulica278@gmail.com Buna ziua am si eu o intrebare eu am sub custodia mea 2 minori doar ca avem custodie comuna cu domiciuliul la mine,mama si asi dori sa plec cu copii in ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna, tatăl a fost de acord ca copilul sa meargă ... Angelica84 Angelica84 Custodie comuna, tatăl a fost de acord ca copilul sa meargă cu mine in Germania 3 ani ,acuma problema e ca expiră Pașaportul și Procura dată de tatăl ... (vezi toată discuția)