Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare pensie

Bună ziua șanț pensionara cu pensie de 853 pot cumpăra 5 ani și dacă da ce șanse de pensie mai mare am
In prezent, decat pentru viitor puteti incheia un contract de asigurare cu Casa de pensii.

Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se poate si retroactiv.

Potrivit noii legi a pensiilor, oricine are măcar un stagiu de cotizare de 10 ani va putea să facă un contract de asigurare socială cu casa de pensii și să-și plătească, în rate, raportat la salariul mediu, contribuții pentru perioade din urmă care să totalizeze maximum cinci ani (perioade de necontributivitate, adică în care nu s-a plătit contribuția la pensii).
www.avocatnet.ro/articol_490...
Cornel Vasile, Consilier juridic