Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Expirare Carte identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Expirare Carte identitate

Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie neplăcută, mama mea a decedat, tatăl nu vrea sa meargă la SPCLEP (expira c.i.) sa si dea acordul de a ma lua in spatiu, ce pot face in asemenea situație?
MENTIONEZ CA SUNT SINGURUL COPIL.
Va multumesc !
Cosminr25, utilizator
dacă sunteți major (și presupun că sunteți, dacă CI expiră), părintele nu vă mai datorează întreținere; pe cale de consecință, nici locuință.
pe de altă parte, dacă apartamentul a fost bun comun al părinților, sunteți moștenitor, deci coproprietar și aveți un drept de proprietate al Dvs. cu privire la imobil.
ați dezbătut succesiunea?
Geanina DRIAN a scris:

dacă sunteți major (și presupun că sunteți, dacă CI expiră), părintele nu vă mai datorează întreținere; pe cale de consecință, nici locuință.
pe de altă parte, dacă apartamentul a fost bun comun al părinților, sunteți moștenitor, deci coproprietar și aveți un drept de proprietate al Dvs. cu privire la imobil.
ați dezbătut succesiunea?

Sunt major, casa este cu etaj, am fam.(sotie si copil ), succesiunea nu a fost făcută, deoarece in aprilie s a intamplat sa decedeze mama. Sa inteleg ca daca totusi nu vrea sa ma însoțească, trebuie să cer succesiunea in instanta , bănuiesc că nu o sa vina nici la notar.
Cosminr25, utilizator
pentru subiectul cărții de identitate nu contează câte etaje are casa.
puteți, totuși, încerca cu certificat de moștenitor; nu sunt sigură, dar solicitați informații de la SEIP.
a mai fost o discuție aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...