avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Expirare Carte identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Expirare Carte identitate

Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie neplăcută, mama mea a decedat, tatăl nu vrea sa meargă la SPCLEP (expira c.i.) sa si dea acordul de a ma lua in spatiu, ce pot face in asemenea situație?
MENTIONEZ CA SUNT SINGURUL COPIL.
Va multumesc !
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2019
Cosminr25, utilizator
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 19:18, 5 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
dacă sunteți major (și presupun că sunteți, dacă CI expiră), părintele nu vă mai datorează întreținere; pe cale de consecință, nici locuință.
pe de altă parte, dacă apartamentul a fost bun comun al părinților, sunteți moștenitor, deci coproprietar și aveți un drept de proprietate al Dvs. cu privire la imobil.
ați dezbătut succesiunea?
Geanina DRIAN a scris:

dacă sunteți major (și presupun că sunteți, dacă CI expiră), părintele nu vă mai datorează întreținere; pe cale de consecință, nici locuință.
pe de altă parte, dacă apartamentul a fost bun comun al părinților, sunteți moștenitor, deci coproprietar și aveți un drept de proprietate al Dvs. cu privire la imobil.
ați dezbătut succesiunea?

Sunt major, casa este cu etaj, am fam.(sotie si copil ), succesiunea nu a fost făcută, deoarece in aprilie s a intamplat sa decedeze mama. Sa inteleg ca daca totusi nu vrea sa ma însoțească, trebuie să cer succesiunea in instanta , bănuiesc că nu o sa vina nici la notar.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2019
Cosminr25, utilizator
pentru subiectul cărții de identitate nu contează câte etaje are casa.
puteți, totuși, încerca cu certificat de moștenitor; nu sunt sigură, dar solicitați informații de la SEIP.
a mai fost o discuție aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Info buletin - succesiune nedezbatuta, schimbare carte de identitate mostenitor ContSters262944 ContSters262944 Buna ziua Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu o problema, un bun prieten doreste sa isi schimbe buletinul dar parintii lui au decedat , e singurul ... (vezi toată discuția)
Succesiune casa si teren la tara Octavian78 Octavian78 Succesiune casa si teren la tara. Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: Parintii detin casa si teren extravilan la tara . In urma cu 2 ani( Martie 2022 ) mama ... (vezi toată discuția)
Elibararea actului de identitate fara succesiune lukian lukian Buna ziua! In luna octombrie imi expira buletinul,iar propietarul imobilului in care locuiesc ( bunicul meu ) a decedat acum 2 ani! Tatal si ... (vezi toată discuția)