avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Indemnizație de chirie polițiști
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Indemnizație de chirie polițiști

Pot beneficia de compensația pentru chirie conform HG 284/2005, dacă, in urma decesului tatălui meu, dețin 3/8 dintr-un apartament de 46 mp aflat în localitatea in care îmi desfășor activitatea?
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 14 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu toate ca legea nu este prea clara, consider ca puteti beneficia .

"polițistul ori soția/soțul acestuia/acesteia nu deține locuință proprietate personală în localitatea de domiciliu; "

Legea mentioneaza doar "proprietate personala" nu si/sau " in coproprietate".
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Septembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog o parere avizata-este legal sau nu? ContSters67900 ContSters67900 Eu sunt politist (MAI) iar sotul este militar (MApN). Amandoi suntem mutati in interesul serviciului in alta localitate decat cea de domiciliu. Suntem de loc ... (vezi toată discuția)
Incadrare compensatie chirie iulian1986 iulian1986 Buna ziua. Din anul 2010 activez ca functionar public cu statut special. Va rog sa imi spuneti, daca as putea beneficia de compensatie de chirie, in ... (vezi toată discuția)
Compensatie chirie militari mihaiionutcristian mihaiionutcristian sunt militar si am domiciliul la 40 km de localitatea in care imi desfasor activitatea. stau cu chirie tot in localitatea de domiciliu...pot beneficia de ... (vezi toată discuția)