Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am lăsat pe cineva să stea în apartament cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am lăsat pe cineva să stea în apartament cu contract de comodat, care a lăsat multe datorii când a plecat. Cum pot recupera sumele respective?

Bună ziua! Am Contract Comodat pt un apartament. Nu e făcut la notar. Cine a stat acolo a plecat și a lăsat datorii la întreținere. Nu o sumă mare. Si nu vrea sa plătească nici facturile. (energie, gaz). Cum pot recupera sumele respective??? Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
In lipasa unui inscris doveditor, nu puteti.
Va trebui sa le achitati dvs.
Contractul de comodat nu este obligatoriu sa fie încheiat în formă autentică,teoretic puteti obtine în instanta sumele datorate.Discutati cu un avocat.
Buna ziua "danuta01".

Ce clauze contine acel contract (neautentificat) in ceea ce priveste situatia descrisa in speta prezentata ???

In functie de raspuns, putem continua discutia.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
Dacă aveţi răbdare şi bani, singura cale este 1-Avocat; 2-JUDECĂTORIE, Răbdare şi Tutun. Aveţi un impediment major! Cum dovediţi instanţei persoana care a beneficiat de folosinţa GRATUITĂ a locaţiei, căci asta înseamnă COMODAT. Singura condiţie legală a Comodatarului este să vă predea Locaţia în aceleaşi condiţii de folosinţă în care a preluat-o, în lipsa unor clauze CONCRETE referitoare la plata utilităţilor.