Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... A apărut proiectul de modificare și de completare a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm dezbateri pe această temă

A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm dezbateri pe această temă - [ link extern ]
Guvernul nu susține adoptarea acestei propuneri legislative, de modificare a Legii nr. 196/2018.
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piața de capital A TRANSMIS UN AVIZ NEGATIV PENTRU MODIFICAREA LEGII NR. 196/2018, PRIVIND ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI.
Pe parcursul mai multor ședințe, membrii comisiei au analizat propunerea legislativă și au hotărât, cu majoritatea voturilor membrilor prezenți, SĂ ADOPTE UN RAPORT DE RESPINGERE A MODIFICĂRII LEGII NR. 196/2018, din următoarele considerente;
*** Propunerea legislativă are implicații asupra Bugetului de Stat al României, și Guvernul, prin reprezentantul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, NU SUSȚINE ADOPTAREA ACESTEIA;
Potrivit art. 15 alin. (3) din Legea nr. 500/2002 privind Finanțele Publice, cu modificările și completările ulterioare, nu se prevăd mijloacele necesare pentru acoperirea eventualelor created ale cheltuielilor bugetare.
La dezbaterea propunerii legislative a participat, în conformitate cu prevederile art. 63 din Regulamentul Senatului, din partea Ministerului Dezvoltării Regionale și a Administrației Publice, domnul Bogdan Ghinea, consilier.
La lucrările comisiei au fost prezenți 7 senatori din totalul de 11 membri ai comisiei.
Raportul a fost adoptat cu 6 voturi.
Prin conținutul său normativ, propunerea legislativă face parte din categoria legilor ordinare și urmează a fi adoptată în conformitate cu prevederile art. 76 alin. (2) din Legea fundamentală.
Potrivit art. 75 alin. (1) din Constituția României, republicată și al art. 92 alin. (7), pct. 1 din Regulamentul Senatului, republicat, Senatul fiind prima Cameră sesizată.
Comisia pentru administrație publică supune spre dezbatere și adoptare, Plenului Senatului, RAPORTUL DE RESPINGERE, împreună cu propunerea legislativă.
DETALII: [ link extern ]
Guvernul nu susține adoptarea acestei propuneri legislative, de modificare a Legii nr. 196/2018.
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piața de capital A TRANSMIS UN AVIZ NEGATIV PENTRU MODIFICAREA LEGII NR. 196/2018, PRIVIND ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI.
Pe parcursul mai multor ședințe, membrii comisiei au analizat propunerea legislativă și au hotărât, cu majoritatea voturilor membrilor prezenți, SĂ ADOPTE UN RAPORT DE RESPINGERE A MODIFICĂRII LEGII NR. 196/2018, din următoarele considerente;
*** Propunerea legislativă are implicații asupra Bugetului de Stat al României, și Guvernul, prin reprezentantul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, NU SUSȚINE ADOPTAREA ACESTEIA;
Potrivit art. 15 alin. (3) din Legea nr. 500/2002 privind Finanțele Publice, cu modificările și completările ulterioare, nu se prevăd mijloacele necesare pentru acoperirea eventualelor created ale cheltuielilor bugetare.
La dezbaterea propunerii legislative a participat, în conformitate cu prevederile art. 63 din Regulamentul Senatului, din partea Ministerului Dezvoltării Regionale și a Administrației Publice, domnul Bogdan Ghinea, consilier.
La lucrările comisiei au fost prezenți 7 senatori din totalul de 11 membri ai comisiei.
Raportul a fost adoptat cu 6 voturi.
Prin conținutul său normativ, propunerea legislativă face parte din categoria legilor ordinare și urmează a fi adoptată în conformitate cu prevederile art. 76 alin. (2) din Legea fundamentală.
Potrivit art. 75 alin. (1) din Constituția României, republicată și al art. 92 alin. (7), pct. 1 din Regulamentul Senatului, republicat, Senatul fiind prima Cameră sesizată.
Comisia pentru administrație publică supune spre dezbatere și adoptare, Plenului Senatului, RAPORTUL DE RESPINGERE, împreună cu propunerea legislativă.
DETALII: [ link extern ]
Lg.196/2018 nu este proasta, este un dezastru.Are fracturi logice si da, ar trebui refacuta cu oameni care lucreaza de zeci de ani in acest domeniu.Intr-adevar,legea 230 era mult mai buna.Macar era scrisa intr-un mod cat de cat profesionist. Lg.196 parca ar fi conceputa si redactata de persoane fara nici un fel de calificare juridica si economica.
Conform 196 proprietarii sunt obligati sa faca multe,dar daca nu fac nici nu pot fi trasi la raspundere ca tot in lege se spune ca nu poti sa ii sanctionezi in nici un fel.Totul cade pe umerii presedintelui,care nu trebuie sa mai locuiasca in condominiu (de unde sa stie ce se intampla daca nu locuieste efectiv, poate sa locuiasca si in strainatate). GDPR-ul nu permite decat presedintelui sa aiba acces la anumite date cu caracter personal, iar administratorul care lucreaza cu astfel de date ,ca nu se poate altfel,nu are dreptul.Autoritatile publice locale il cauta pe administrator intodeauna, ca pe presedinte nu il gaseste ( "n" motive sa nu fie gasit). El oricum paseaza administratorului din sarcinile sale, caci administratorul trebuie sa stie de toate: contabilitate, management tehnic, instalatii civile, sa opereze pe calculator, sa aiba cunostiinte juridice, financiare si fiscale ,de rezistenta materialelor, de PSI : el trebuie sa le stie pe toate si daca se poate sa le faca pe toate si eventual sa fie remunerat la nivelul femeii de servicu.Nu se poate oameni buni ! Sa ai atatea atributii si raspundere si sa te mai si injure cate unul care nici acum nu a invatat valoarea banilor , ei sunt tot cu "mileoanele". Cred ca se urmareste desfiintarea acestei profesii si trecerea administrarii pe la firmele" de casa".
LEGEA ESTE UN DEZASTRU !
lucylucy60, utilizator