Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Card sănătate expirat martie 2019
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Card sănătate expirat martie 2019

Bună seara,
Mi a expirat cardul de sanatate in martie anul acesta... Ce trebuie sa fac? Am citit ca valabilitatea cardurilor s a prelungit cu doi ani?... Este adevărat?nu stiu daca are legătură cu forumul intrebarea mea... Multumesc pt intelegere
Multumesc
Hotărârea de Guvern nr. 458 din 28 iunie 2018.
Art. I. -
Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la cardul național de asigurări sociale de sănătate din titlul IX "Cardul european și cardul național de asigurări sociale de sănătate" din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 900/2012, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 643 din 10 septembrie 2012, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 6, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(1) Termenul de valabilitate a cardului național este de 7 ani de la data emiterii."

2. La articolul 6, după alineatul (1) se introduc două noi alineate, alineatele (11) și (12), cu următorul cuprins:
"(1^1) Termenul de valabilitate a cardurilor naționale emise până la data de 31 iulie 2018 este de 7 ani de la data emiterii.

(1^2) Prin excepție de la prevederile alin. (11), pentru cardurile emise până la data de 31 decembrie 2012, termenul de valabilitate începe de la data de 1 ianuarie 2013."
Multumesc.... Sa inteleg ca e valabil in continuare cardul meu de sanatate pana in 2021 nu?... chiar dacă are trecuta data de expirare pe el

[bună seara mia expirat cardu de sănătate în mai 2019 dar pe el are data expirării 05 2019 ce pot face sau mai e valabil și acuma