avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Card sănătate expirat martie 2019
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Card sănătate expirat martie 2019

Bună seara,
Mi a expirat cardul de sanatate in martie anul acesta... Ce trebuie sa fac? Am citit ca valabilitatea cardurilor s a prelungit cu doi ani?... Este adevărat?nu stiu daca are legătură cu forumul intrebarea mea... Multumesc pt intelegere
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Vasiiadrian , utilizator 22:44, 21 August 2021
Hotărârea de Guvern nr. 458 din 28 iunie 2018.
Art. I. -
Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la cardul național de asigurări sociale de sănătate din titlul IX "Cardul european și cardul național de asigurări sociale de sănătate" din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 900/2012, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 643 din 10 septembrie 2012, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 6, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(1) Termenul de valabilitate a cardului național este de 7 ani de la data emiterii."

2. La articolul 6, după alineatul (1) se introduc două noi alineate, alineatele (11) și (12), cu următorul cuprins:
"(1^1) Termenul de valabilitate a cardurilor naționale emise până la data de 31 iulie 2018 este de 7 ani de la data emiterii.

(1^2) Prin excepție de la prevederile alin. (11), pentru cardurile emise până la data de 31 decembrie 2012, termenul de valabilitate începe de la data de 1 ianuarie 2013."
Multumesc.... Sa inteleg ca e valabil in continuare cardul meu de sanatate pana in 2021 nu?... chiar dacă are trecuta data de expirare pe el


[bună seara mia expirat cardu de sănătate în mai 2019 dar pe el are data expirării 05 2019 ce pot face sau mai e valabil și acuma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Card sanatate!! si cardurile expirate cand vor fii inlocuite, ... personalRU personalRU Card sanatate!! Si cardurile expirate cand vor fii inlocuite, sau cat timp vor mai fii valabile???? Multumesc! (vezi toată discuția)
Card de sanatate Kalaf Kalaf Sunt un cetatean strain cu sedere permanenta in Romania, platesc asigurarile de sanatate de 15 ani, apar la CAS ca asigurat si nu am un card de sanatate ... (vezi toată discuția)