Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Depozit bancar, după deces
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Depozit bancar, după deces

Bună ziua! Mama a lucrat si decedat in Italia, ea având acolo niște bani in banca! Care e procedura sa ii putem scoate? Trebuie mers la un notar sa ne dea un certificat de moștenitor legalizat si tradus? Noi fiind 3 frați si tata. Poate merge doar un singur moștenitor sa scoată banii sau cum se procedează,! Mulțumesc!
daca stiti banca, puteti ruga notarul sa efectueze adresa pentru a se afla depozitul mamei.
banii mamei se impart intre mostenitori, fiecare putand scoate din banca in baza certificatului de mostenitor - partea lui
Dar se poate face aici in Romania, acest document?? Banca stim unde este. Si trebuie sa mergem toți la respectiva bancă, sau se poate cu imputernicire sa meargă doar unul!? Mulțumesc!
Nu ati înțeles.
Dvs trebuie sa aduceți notarului de la ultimul domiciliu al defunctului , sau de la locul / țara unde se afla bunurile imobile ale defunctului, sa aduceți dovezi ca exista un depozit bancar, in care sa se precizeze suma depozitată. Apoi notarul va împarți atât bunurile imobile cât și suma din depozitul bancar pentru fiecare Moștenitor in parte.
Pana nu se va face succesiunea , nu va putea nimeni sa i scoată acei bani
Nu ati înțeles.
Dvs trebuie sa aduceți notarului de la ultimul domiciliu al defunctului , sau de la locul / țara unde se afla bunurile imobile ale defunctului, sa aduceți dovezi ca exista un depozit bancar, in care sa se precizeze suma depozitată. Apoi notarul va împarți atât bunurile imobile cât și suma din depozitul bancar pentru fiecare Moștenitor in parte.
Pana nu se va face succesiunea , nu va putea nimeni sa i scoată acei bani
Acolo nu deține bunuri imobile, ci dor depozit bancar. Deci trebuie făcută succesiune neapărat. Am crezut ca se pot scoate doar acei bănuți. Cei de la banca din Italia au spus ca putem merge noi, copii si sotul doar cu buletinul. Ca nu ar trebui alte acte. Procedura s-ar face in trei pași. De doua ori sa meargă unul din copii sa semneze nu stiu ce acte si a treia oara sa mergem cu toții. Ceea ce mi se pare cam bizar. Si nu as face drumuri in it degeaba. Mulțumesc!