Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalare camera de supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalare camera de supraveghere

Ca presedinte de asociatie,vreau sa stiu daca putem sa montam o camera de supraveghere,,,in regie proprie,, in interiorul casieriei asociatiei.pe de o parte ,supraveghem administratorul care lucreaza cu bani, pe de alta parte nu mai avem probleme cu diferitii proprietari care vin si ne spun un lucru, si apoi nu mai recunosc ceea ce a afirmat.putem pune un afis din care sa reiasa ca persoana e filmata si nu contravine legii dprv.
Domnu'Presedinte,
Ceea ce vreti dvs. sa faceti o sa va coste ceva banuti, chit ca vreti sa puneti doar o camera.
Aici pe prima pagina a forumului, se face strigare la un curs foarte interesant: SIGUR TE INTERESEAZA:

Introducere în GDPR. Noțiuni, puncte importante, pași inițiali

Ca să poți aplica o lege complicată, trebuie mai întâi să îi înțelegi limbajul și specificul. Cursul de față tratează GDPR din perspectiva unei companii care dorește să se conformeze, dar nu știe de unde să înceapă. GDPR vine de la General Data Protection Regulation, pe numele său tradus Regulamentul 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor).

In acest maaaterial o sa gasiti si ceea ce va intereseaza dpdv legal pentru instalarea unui sistem de supraveghere video.
Succes!
Pentru instalare sisteme de supravegehere in condominii exista legislatie specifica
Studiati atent legislatia
Sistemele de supraveghere in condominii pot fi legal instalate cu respectarea anumitor conditii si de catre operatori economici acreditati

paulica_67 a scris:

diferitii proprietari care vin si ne spun un lucru, si apoi nu mai recunosc ceea ce a afirmat......

Presupun ca acesti proprietari care spun lucruri si nu mai recunosc, comunica prin viu grai. Asadar, camerele de supraveghere nu va ajuta deoarece, atentie, inregistrarea audio este interzisa.
gigiz, utilizator
Deci pana la urma ,am voie sa pun sau nu? Dar daca administratorul fuge cu banii?

gigiz a scris:

paulica_67 a scris:

diferitii proprietari care vin si ne spun un lucru, si apoi nu mai recunosc ceea ce a afirmat......

Presupun ca acesti proprietari care spun lucruri si nu mai recunosc, comunica prin viu grai. Asadar, camerele de supraveghere nu va ajuta deoarece, atentie, inregistrarea audio este interzisa.

paulica_67 a scris:

Deci pana la urma ,am voie sa pun sau nu?

Dvs. sunteti un vechi utilizator pe acest forum. Amintiti-va ca pe aici au fost multe comentarii pe aceasta tema. Nu are rost sa reluam intreaga dezbatere. Dvs. puteti sa recititi din urma si sa va edificati.
Adam Grecu si ynocentta chiar v-au sugerat ce trebuie sa aveti in vedere.
Intr-o variant prescurtata lucrurile stau asa:
1 - puteti monta camere cu o firma obligatoriu autorizata;
2 - aceasta investitie este musai a fi aprobata in adunarea generala;
3 - nu puteti sa faceti inregistrare audio (doar video)
4 - dupa ce va puneti la punct cu legislatia veti intelege ca sunt niste conditii foarte stricte impuse de lege cu privire la implementarea unui astfel de sistem dar si cu privire la exploatarea acestuia.
5 - cel mai sigur este asa: contactati o firma autorizata in domeniu iar baietii de acolo va vor indruma. Ei cunosc f. bine legea si sigur nu se vor abate de la ea.
gigiz, utilizator