Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 15 sau zile preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

15 sau zile preaviz

1 am primit instintare de disfintare post in care am preaviz de 20 zile dar in cim am scris ca perioada de preaviz in cazul concedieri este de 15 zile lucratoare
care este perioada corecta
2 locuiesc in alba iulia am lucrat in 3 judete cu masina firmei pentru service si pe contractul de munca locul de nmunca este cluj napoca (unde este sediul firmei) in perioada de preaviz am fost chemat la cluj pentru 4 ore cum pot rezolva legal sa nu fac naveta mai am concediu de odihna ?
vioavram a scris:

Perioada de preaviz este cea prevazuta in Cim.
Cim prevede specificarea locului de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;daca nu aveti un loc de munca fix acest lucru este specificat in Cim sau adaugat prin clauze specifice-clauza de mobilitate.

Art. 73. Codul muncii- (1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare.
Art 79.4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Beneficiati de concediu de odihna sau de plata zilelor la incetarea cim.

In cazul in care exista prevederi mai favorabile salariatul, cum este acest caz, se aplica cele din CCMUN.
Deci, ptr concediere, perioada de preaviz este de 20 zile lucratoare.