Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract perioada determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract perioada determinată

Mi sa terminat contractul de muncă cu perioadă determinată(3 luni). Cum poate exista posibilitatea să mai fiu încă asigurat la CAS?
Mihaai92, utilizator
Aveti doua posibilitati:
- fie deveniti coasigurat/coasigurat al sotiei/sotului;

- fie va asigurati, optional, in sistemul public de sanatate prin completarea si depunerea declaratiei unice.

Astfel, veti datora CASS (10%) pentru 12 luni, la o baza de calcul egala cu 6 salarii minime pe economie, adica pentru anul 2019 suma de 1.248 lei/an, conform art. 180 alin. (3) din Codul Fiscal.