Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare minor din Anglia pentru o săptămână
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare minor din Anglia pentru o săptămână

Buna ma numesc Mihai si am 15 ani si as dori sa merg acasa in Romania pentru o saptamana singur si as dori sa stiu daca se poate si daca da de ce documente am nevoie?

Multumesc
Mihai
Conform Legii 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate, cetăţenii români minori pot ieşi din ţară în aceleaşi condiţii ca şi persoanele adulte, în baza unui document de călătorie valabil - paşaport sau carte de identitate (minorii peste 14 ani) - numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră şi cu acordul părinţilor.

În conformitate cu prevederile legale în vigoare, poliţiştii de frontieră vor permite ieşirea din ţară a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:

în situaţia în care călătoresc în străinătate însoţiţi de ambii părinţi;
în situaţia în care călătoresc împreună cu unul dintre părinţi, numai dacă părintele însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte sau, după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;

Însoţitorii minorilor, alţii decât părinţii, trebuie să prezinte la controlul de frontieră şi extrasul de cazier judiciar.

Poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane.

Acordul părintelui/părinţilor/reprezentantului legal pentru efectuarea călătoriei în străinătate de către un minor este materializat într-o declaraţie notarială care are forma și conținutul stabilite de lege, modelele fiind postate pe site-ul instituţiei www.politiadefrontiera.ro.

În urma modificărilor şi completărilor la Legea 248/2005, începând cu data de 06.10.2016, valabilitatea declarației date de către părinte/părinți/reprezentantul legal pentru ieșirea din România a unui cetățean român minor poate fi de maximum 3 ani, iar din conţinutul ei se elimină obligativitatea menționării scopului deplasării și a rutei.
mihaipop123 a scris:

as dori sa merg acasa in Romania pentru o saptamana singur si as dori sa stiu daca se poate

Poți veni în România singur, dar spui că vrei să te întorci după o săptămână în UK. Nu vrei putea ieși singur din țară, ai nevoie de însoțitor.

Dacă vii carte de identitate trebuie îndeplinite condițiile pe care ți le-a scris d-na avocat mai sus.

Dacă vii cu pașaport de cetățean român cu domiciliul în străinătate (pe pașaportul tău scrie că ai domiciliul în UK) nu e nevoie de declarațiile părinților, dar tot nu poți ieși singur. Citește ce scrie aici la punctul 5:
[ link extern ]

Unele companii aeriene au un serviciu de insotire minori. Nu stiu cat costa, dar va preiau de la un adult si va predau altui adult desemnat.