Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Refuzul semnării declaratiei pt primirea sultei
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Refuzul semnării declaratiei pt primirea sultei

Bună seară!
In urma unei sentințe am avut de plătit o sulta reclamantului. Am efectuat un ordin de plata in care am specificat sulta si cheltuieli de judecata, dar el, din rea credință nu vrea sa semneze la notar declarația.
Cei de la OCPI ma obliga sa aduc declarație de la notar pt a putea șterge sulta. Exista o modalitate prin care il pot obliga? Legea nu ne sprijină in sensul acesta? Trebuie sa apelam la un executor?
Buna seara,
Transmitetii suma printr-un executor judecatoresc si prin metoda punerii la dispozitie.
Bună seara!
Mulțumesc mult pentru răspunsul Dvs. Suma am virat o deja in contul lui.
Chiar si așa, ma poate ajuta un executor? Poate intocmi el o declarație pt OCPI?
Executorul are baza legala sa parcurga procedurile necesare si sa emita actul pentru OCPI.