Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificat de integritate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificat de integritate

Ce considerați că ar trebui să înțelegem din această lege prin care se cere eliberarea acestui certificat de integritate, care e de fapt o adeverina. eu consider că.la angajare, zice.legea iar inspectoratul școlar. Cere la tot personalul care lucrează cu copii...etc
Ce ar trebui să înțeleg.? Eu consider că reprezintă defăimare la adresa meseriei de cadru didactic.
"... au obligația de a solicita persoanelor cu care încheie raporturi de muncă, contracte de voluntariat sau alte asemenea raporturi prezentarea certificatului de integritate comportamentală."

In speta, este vorba despre angajare...
va multumesc pentru confirmarea celor sustinute de mine.