Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa privind actiuni primite cadou de la o persoana ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa privind actiuni primite cadou de la o persoana fizica

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de niste actiuni care vor fi primite ca si cadou de la o persoana fizica. In alte tari (exemplu Elvetia) se percepe o taxa la primirea acestor actiuni in valoare de 1% din valoarea lor. Tin sa specific ca nu ma refer la impozit pe veniturile provenite din dividende sau vanzarea actiunilor, ci doar la taxe in momentul in care actiunile trec in posesia mea.

Multumesc anticipat!
Nu trebuie sa platiti nimic.

In Codul fiscal avem:

ART. 93 - Venituri neimpozabile

[...]

(2) Nu generează venituri impozabile următoarele:

a) transferul de titluri de valoare și/sau aur financiar la momentul dobândirii acestora cu titlu de moștenire ori donație;