avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pfa poate sa ia concediu fara plata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pfa poate sa ia concediu fara plata?

Un Pfa poate sa dispuna intrarea in concediu fara plata (pentru 1 - 3 luni)? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: eagle_free , utilizator 12:04, 28 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. La activitatea unui pfa in care apare contract de prestari servicii, nu se aplica codul muncii. Programul este trecut in contract si negociat cu beneficiarul.
Un PFA poate sa-si suspende activitatea o anumita perioada de timp ....
Stiu asta, dar e mai complicat. Omul a avut un accident la picior si a fost internat o perioada scurta, dar a facut demersuri sa obtina concediu medical si vroiam o solutie simpla de reducere a perioadei de activitate la nivel intern.

Cornel Vasile a scris:

Un PFA poate sa-si suspende activitatea o anumita perioada de timp ....

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Decembrie 2019
eagle_free, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de prestari servicii PUFACONT PUFACONT daca un om este incadrat cu contract de prestari servicii are dreptul la concediul de odihna? Va multumesc (vezi toată discuția)
Contract de muncă suspendat Elena714 Elena714 Pe cat timp se poate suspenda contractul de munca. Și ce motive sunt pt a suspenda contractul? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Reclamatie itm doinitavlada doinitavlada Buna ziua , am si eu o intrebare o reclamatie la itm se poate face fara a indica numele firmei , avand doar nr de telefon al patronului. O sa va expun pe ... (vezi toată discuția)