Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incetare contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incetare contract de intretinere

Decedata a semnat un contract de intretinere cu mama ei, dar intre timp a murit . Fiica decedatei este obligata sa intretina bunica dacă a ramas ca singura moștenitoare?
E obligata daca vrea sa mosteneasca casa. Daca nu se inteleg in sensul continuarii prestarii intretinerii sau a platii unei sume, contractul se reziliaza ( e necesara o actiune in instanta) si batrana poate semna cu altcineva, cine o poate intretine.