avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere declaratie unica pentru 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere declaratie unica pentru 2020

As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile din declaratia unica pe 2020?
Va multumesc pt.amabilitate
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 10:54, 10 Martie 2020
miri47 a scris:

Decalaratia unica a aparut in data de 27 ianuarie, termenul de depunere a fost 16 martie, dar am inteles ca azi prin Ordonanta de Guvern termenul va fi 25 mai - urmeaza ca aceasta Ordonanta sa fie publicata in Monitorul Oficvial.


S-a publicat. Termenul pentru depunerea DU pentru 2019 este 25.05.2020.
voicudamian a scris:

Buna ziua,
Vroiam sa stiu pana cand trebuie achitat impozitul aferent veniturilor din 2020. Puteti sa-mi spuneti ? Multumesc


Termenul este 15.03.2021.
voicudamian a scris:

Buna ziua,
Vroiam sa stiu pana cand trebuie achitat impozitul aferent veniturilor din 2020. Puteti sa-mi spuneti ? Multumesc


Termenul este 15.03.2021.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Florian59 a scris:



buna ziua ,

daca venitul din chirie realizat pe 2019 este acelasi ca cel de pe 2018, DU fiind depusa anul trecut pe 15.03.2019,....trebuie depusa din nou aceasta declaratie in spatiul virtual privat ??? sau pur si simplu platesc aceeasi suma ??
va multumesc !



Doar dumneavoastra stiti ca s-a intamplat la fel in 2019 ca si in 2018. Cei de la ANAF nu presupun ca fiind subinteles, pentru ca s-ar fi putut intampla si altfel (de exemplu, dumneavoastra stiti ca o sa incasati la fel in 2020 ca in 2019 si 2018?) .

Dincolo de paranteza de mai sus, aveti obligatia legala de depunere a DU pe tot timpul derularii contractului de inchiriere.
Ultima modificare: Duminică, 2 Februarie 2020
Iulian MANEA, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Iulian Manea a scris:

Florian59 a scris:



buna ziua ,

daca venitul din chirie realizat pe 2019 este acelasi ca cel de pe 2018, DU fiind depusa anul trecut pe 15.03.2019,....trebuie depusa din nou aceasta declaratie in spatiul virtual privat ??? sau pur si simplu platesc aceeasi suma ??
va multumesc !



Doar dumneavoastra stiti ca s-a intamplat la fel in 2019 ca si in 2018. Cei de la ANAF nu presupun ca fiind subinteles, pentru ca s-ar fi putut intampla si altfel (de exemplu, dumneavoastra stiti ca o sa incasati la fel in 2020 ca in 2019 si 2018?) .

Dincolo de paranteza de mai sus, aveti obligatia legala de depunere a DU pe tot timpul derularii contractului de inchiriere.



ok,...am inteles ! merci frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de inchiriere Camy09 Camy09 Am un contract de inchiriere la un apartament pe care il detin in calitate de propietar. Chiriasul a plecat inainte de termenul prevazut in contract, respectiv ... (vezi toată discuția)
Obligatii de plata spv paultrefu paultrefu Buna ziua! Am depus pe 29 ianuarie 2020 declaratia unica iar astazi am solicitat Obligatiile de plata din SPV pentru a vedea ce am de platit. Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie unica, venit din dda, cateva nelamuri - help pls Vstyle Vstyle Salut, Am avut un contract pe DDA pe acesti parametri si nu stiu cum sa depun declaratia unica.: data contract: 15.09.2019 - 15.01.2020 suma bruta: ... (vezi toată discuția)